Jaka jest przyczyna gorszego samopoczucia u 24-latka?

Dzień dobry. Mam 24 lata. Od dwóch miesięcy co tydzień jestem chory. Osłabienie, stan podgorączkowy, ból głowy i tak przez parę dni. Wykonywałem badania immunologiczne i są ok, wymaz z gardła wskazuje na paciorkowca gr. C ale w bardzo małej ilości. Badania z krwi, crp, Ob wszystko w normie. Co robić? Gdzie szukać przyczyny?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Nie wspomniał Pan, czy w ostatnich miesiącach wystąpiły u Pana pewne choroby, stany zapalne, które mogłyby obniżyć odporność i zwiększyć podatność organizmu na takie przeciążenie.

Bardzo często po grypie lub chorobie Covid – 19 może przez dłuższy czas utrzymywać się obniżona odporność i podatność na różnego rodzaju infekcje.

Prawidłowo, że wykonał Pan już pewien zestaw badań, które mogły wykluczyć poważniejsze przyczyny takiego pogorszenia odporności.

Można by było dodatkowo rozszerzyć diagnostykę o takie badania, jak USG jamy brzusznej oraz węzłów chłonnych, rtg zatok i klatki piersiowej, a także próby wątrobowe i nerkowe.

Istotnym było by zadbać o zwiększenie naturalnej odporności. Przede wszystkim przyjrzeć się diecie, aby była bogata w owoce, warzywa, kiszonki, pełnoziarniste pieczywo i oleje bogate w kwasy omega 3 i 6. Ważna jest tutaj aktywności fizyczna, spacery, nieprzegrzewanie organizmu, zadbanie o spokój psychiczny oraz zdrowy sen. Powinno się zrezygnować z używek, jak: kawa, mocna herbata, czy palenie papierosów.

Z racji odległości, trudno jest ocenić Pana aktualny stan zdrowia i przyczynę osłabienia organizmu. Zalecamy, więc konsultację z lekarzem internistą lub immunologiem. Specjalista zdecyduje o dalszej diagnostyce oraz postępowaniu.

Życzymy Panu lepszego samopoczucia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/obnizona-odpornosc

https://portal.abczdrowie.pl/jak-wzmocnic-odpornosc

https://zdrowie.parenting.pl/obnizona-odpornosc-jakim-chorobom-towarzyszy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.