Co robimy tymi węzłami chłonnymi?

Witam 12 lat temu mialam robioną biopsja węzła pod pachą ponieważ mam tam guz z kilkoma węzłami powiększonymi po biopsja wykluczono raka . Od tamtego czasu wyszedl wezel również nadobojczykiem jeden i kolejny z potyliczny po tej samej stronie. Wezly utrzymują się bardzo długo nie znikają od lat. Czy potrzeba robić kolejną biopsje, jest możliwość ze któryś z nich inny okaże się rakotworczy ?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Rozumiemy Pani niepokój związany ze stanem zdrowia. Prawidłowo, że jest Pani pod stałą kontrolą lekarską i wykonuje niezbędne badania.

Przyczyn powiększonych węzłów chłonnych może być wiele, gdzie nie zawsze muszą oznaczać czegoś niepokojącego. Jeżeli poprzednia biopsja nie wykazała procesu złośliwego, prawdopodobnie mamy do czynienia z postacią przewlekłą powiększonych węzłów.

Najczęściej takie zmiany występują przy infekcjach bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych. Towarzyszą również chorobom zakaźnym, ale również i autoimmunologicznym.

Warto sprawdzić, czy nie są obecne u Pani jakieś choroby przelękłe o podłożu zapalnych, autoimmunologicznym. Może to dotyczyć takich schorzeń, jak choroby tarczycy, celiakia, choroba Leśniowskiego – Crohna, łuszczyca, czy toczeń rumieniowaty.

Z racji odległości, trudno jest całkowicie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego zalecamy konsultację z lekarzem internistą, który po badaniu przedmiotowym będzie mógł zdecydować o dalszej diagnostyce i konieczności wykonania kolejnej biopsji danego węzła chłonnego. Należy podkreślić, że nie wykonuje się tego inwazyjnego badania w celach czysto profilaktycznych, tylko przy istnieniu ku temu konkretnych przesłanek medycznych.

Zachęcamy również do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/biopsja-wezla-chlonnego

https://portal.abczdrowie.pl/wezly-chlonne

https://portal.abczdrowie.pl/powiekszenie-wezlow-chlonnych

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.