Twój przewodnik po zdrowiu

  1. Opisz swój problem. Pomożemy Ci znaleźć odpowiedź w bazie ponad miliona porad!
  2. Nie ma informacji, których szukasz? Wyślij pytanie do specjalisty.
Rozpocznij
7 5 0 , 3 4 5

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Porażenie nerwu twarzowego: Pytania do specjalistów

Czy powinnam wykonać punkcję lędźwiową?

Witam. Niedawno dowiedziałam się że mam boreliozę (prawdopodobnie od kilku lat). Jakiś czas temu dostałam porażenia nerwu twarzowego i ostatnio zaczął dretwiec mi język. Mam też objawy ogolne tj. Bóle mięśni i stawów, mam problemy z emocjami. Byłam ostatnio na... Witam. Niedawno dowiedziałam się że mam boreliozę (prawdopodobnie od kilku lat). Jakiś czas temu dostałam porażenia nerwu twarzowego i ostatnio zaczął dretwiec mi język. Mam też objawy ogolne tj. Bóle mięśni i stawów, mam problemy z emocjami. Byłam ostatnio na sor z powodu drętwienia języka, ponieważ nic nie mogłam jeść. Tam zaczęli podejrzewać neuroborelioze i dostałam skierowanie na oddział zakazny tylko wtedy jak dzwonili z mojego szpitala miejscowego, tamci powiedzieli że nie przyjmą mnie bez badań. Tutaj mam pytanie, czy można wykonać punkcje ledzwiowa odpłatnie? Z każdym dniem coraz gorzej się czuję i jestem bezradna. Dziękuję za odpowiedzi. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy możliwa jest regeneracja tego nerwu?

Witam. Mam pytanie: otóż mam porażony nerw twarzowy po operacji guza ślinianki ( schwanoma) jestem ciekawa czy jest szabsa na regeneracje tego nerwu i powrocenie mimiki. Ile taki nerw maksymalnie sie regeneruje. Pozdrawiam
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Czy da się coś zrobić z tym kącikiem ust?

Witam, mam 18 lat i rok temu miałem porażenie nerwu twarzowego z nie wiadomych przyczyn. Trafiłem na miesiąc do szpitala gdzie przez cały miesiąc rehabilitacji nie było w ogóle poprawy z nerwem, czyli nadal nie mogłem mrugać na jedno oko,... Witam, mam 18 lat i rok temu miałem porażenie nerwu twarzowego z nie wiadomych przyczyn. Trafiłem na miesiąc do szpitala gdzie przez cały miesiąc rehabilitacji nie było w ogóle poprawy z nerwem, czyli nadal nie mogłem mrugać na jedno oko, uśmiechać się na jedna stronę, marszczyć nosa itp. Po wyjściu ze szpitala dojeżdżałem na rehabilitacje i wtedy zaczęło coś iść do przodu. Niestety po skończeniu rehabilitacji okazało się, ze mam przestymulowany nerw w lewym kąciku ust przez co kącik ten sam mi się podnosi podczas mrugania, również nie mogę zrobić tak zwanego „dziubka”, gdyż tylko jedna strona ust się rusza. Poza tym wszystko wróciło do normy. Moje pytanie brzmi czy dało by się cos zrobić z tymi problemami a najbardziej z tym kącikiem ust?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Konstanty Dąbski
Lek. Konstanty Dąbski

Czy można wygrzewać twarz po operacji guza mózgu?

Czy mozna wygrzewać twarz po operacji guza mózgu, oponiak ? Bolesny ścisk mięśni, porażenie nerwu twarzowego.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak leczyć to uszkodzenie nerwów?

Witam mój tata o dłuższego czasu choruje na uszkodzenie nerwów obwodowych przyjmuje coraz to inne leki i ich kombinacje teraz obecnie pregebalin mylan 150mg wcześniej wieczór doretta 2-3 razy dziennie rantudil retard 1 rano przez 10 dni teraz w takim... Witam mój tata o dłuższego czasu choruje na uszkodzenie nerwów obwodowych przyjmuje coraz to inne leki i ich kombinacje teraz obecnie pregebalin mylan 150mg wcześniej wieczór doretta 2-3 razy dziennie rantudil retard 1 rano przez 10 dni teraz w takim składzie a wcześnie jeszcze inne specyfiki, moje pytanie jest takie że te leki nic praktycznie nie dają ma ogromny ból okolic stóp i łydek nie może spać z bólu w pozycji leżącej tylko na siedząco lecz ból i tak jest ostry,opuchnięte stopy, marznące piekące i nie wiem co jeszcze, momentami problem z chodzeniem bez obu kul, i nie wiem jak mu pomóc już z tym bólem
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Karol Gołębiewski
Lek. Karol Gołębiewski

Czy mam porażenie nerwu twarzowego?

Porażenie nerwu twarzowego, udar, maskowatość twarzy? Jestem przerażona. Obudziłam się dziś i zauważyłam, że mam uszkodzoną mimikę twarzy. Gdy się uśmiecham nie mam żadnej naturalnej bruzdy. Wydaje mi się, że lewa strona jest bardziej porażona? Z prawej strony, gdy się uśmiecham lekko mięśnie mi drżą. Co to może być?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak powinno się stosować ten lek?

Zażywam metypred przez 10 dni 5dni po 2 tabletki i kolejne 5 dni po jednej. Czy tak nagle można to odstawić czy dawka powinna być jeszcze bardziej zmniejszona? Czy krótkotrwałe stosowanie tego leku może wywołać jakieś skutki uboczne.?Lek biorę na porażenie nerwy twarzowego
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Wiesław Łuczkowski
Lek. Wiesław Łuczkowski

Jak postępować po porażeniu nerwu twarzowego?

Witam . Jestem po porażeniu nerwu twarzowego lewego. Mam drucik retencyjny na przedniej szczęce . Czy w związku z tym moge mieć wykonana elektrostymulacje nerwu czy aparat retencyjny jest przeciwskazaniem ?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy jest szansa na cofnięcie się zmian po porażeniu nerwu twarzowego?

Od urodzenia mam porażenie nerwu twarzowego po prawej stronie twarzy. Powieka nie domyka się przy zamknięciu oka, usta lekko podnoszą się przy uśmiechu, a przy podnoszeniu brwi ona lekko reaguje. Do tego występują drgawki. Czy są jakieś szanse na przywrócenie sprawności twarzy?
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska

Co oznaczają takie wyniki MR kolana 15-latka?

Witam. Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat wyników MRI kolana mego 15 letniego syna. Zlecenie badania -ortopeda ze względu na ból kolana i częste problemy po kucnieciu,chodzeniu po schodach czy nawet po wzniesieniu. Oto wyniki:niewielka ilość płynu w jamie stawowej,... Witam. Chciałabym dowiedzieć się czegoś na temat wyników MRI kolana mego 15 letniego syna. Zlecenie badania -ortopeda ze względu na ból kolana i częste problemy po kucnieciu,chodzeniu po schodach czy nawet po wzniesieniu. Oto wyniki:niewielka ilość płynu w jamie stawowej, fałd podrzepkowy, łękotka przyśrodkowa:obwodowe, niewielkie, wielokierunkowe uszkodzenie rogu tylnego dochodzące do powierzchni wolnej i najp.piszczelowej, chrząstka stawowa obciążanej powierzchni MFC części bocznej o nieco obniżonym sygnale,nieco nierównym obrysie ,w warstwie podchrzęstnej dyskretna strefa obrzęku szpiku; ścięgno m.czworogłowego uda o zachowanej ciągłości,w okolicy przyczepu nieco o podwyższonym sygnale; fałd przyśrodkowy przemieszczony dośrodkowo.Chrzastka stawowa w st.rzepkowo-udowym o zachowanej grubości,z drobnymi nierównościami na powierzchni rzepki. Reszta wyników w normie. Dodam iż syn 4 lata temu przeszedł bolerioze (w tym leczony był na neurobolerioze).Syn czasami narzeka ogólnie na bóle stawów,częste bóle głowy i jest osobą o osłabionej odporności. Termin oczekiwania na wizytę trochę trwa więc dlatego pytam tu. Pozdrawiam.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co oznacza ten opis MR u 25-latka?

Witam, czy mógłby mi ktoś z Panśtwa wytłumaczyć co oznacza ten opis rezonansu i jak bardzo zła jest sytuacja? Jestem w trakcie rehabilitacji przed rekonstrukcją więzadeł a do lekarza nie mogę się dostać (uraz był we wrześniu, opis rezonansu przesłany... Witam, czy mógłby mi ktoś z Panśtwa wytłumaczyć co oznacza ten opis rezonansu i jak bardzo zła jest sytuacja? Jestem w trakcie rehabilitacji przed rekonstrukcją więzadeł a do lekarza nie mogę się dostać (uraz był we wrześniu, opis rezonansu przesłany mi został dzisiaj). Żadnego leczenia oprócz repozycji stawu i zastrzyków z heparyny nie było, noga była usztywniona w stabilizatorze przez 4 tygodnie bo lekarz zapomniał powiedzieć żebym kolano zginał... Uraz powstał podczas upadku ze schodów. Dane ze skierowania: zwichnięcie kolana - stan po repozycji - uszkodzenie n. strzałkowego ACL zerwane. PCL zerwane przy przyczepie udowym. Zmiany obciążeniowe obwodowego przyczepu więzadła rzepki. Całkowite uszkodzenie LCL oraz przyczepu udowego ścięgna mięśnia podkolanowego. Stłuczenie/rozerwanie brzuśca mięśnia podkolanowego. MCL o zachowanej ciągłości ze zmianami przeciążeniowymi tylnej części przyczepu udowego. Łękotki bez uchwytnych zmian. Chrząstka kości udowej, piszczelowej i rzepki bez uchwytnych ubytków. Wgnieceniowe złamanie brzeżnej bocznej części LFC z obrzękiem szpiku kostnego. Obrzęk szpiku wyniosłości międzykłykciowej kości piszczelowej. Umiarkowanie zwiększona ilość płynu w stawie. Obrzęk ciała tłuszczowego Hoffy. Masywny obrzęk tkanki podskórnej bocznej powierzchni kolana oraz mniejszy po stronie przyśrodkowej. Nie uwidoczniono wolnych ciał wewenątrzstawowych. Nerw strzałkowy wspólny w obszarze badania o zachowanej ciągłości. Z góry bardzo dziękuję o odpowiedź i poświęcony czas.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Tomasz Kowalczyk
Lek. Tomasz Kowalczyk

Co może znaczyć guzek pod prawą żuchwą?

Dzień dobry, wyczułam guzek pod prawą żuchwą. Bardzo mnie to boli. Są to nagłe, rwące, nasilające się bóle po kilkanaście razy dziennie. Mam wrażenie, że boli mnie również w środku jamy ustnej na końcu prawej strony języka. Warto dodać,... Dzień dobry, wyczułam guzek pod prawą żuchwą. Bardzo mnie to boli. Są to nagłe, rwące, nasilające się bóle po kilkanaście razy dziennie. Mam wrażenie, że boli mnie również w środku jamy ustnej na końcu prawej strony języka. Warto dodać, że miałam po tej samej stronie porażenie nerwu twarzowego,, bella". Zdążało mi się to już wcześniej, ale nie bolało mnie to tak bardzo. Boli przy połykaniu śliny.
odpowiada 1 ekspert:
 Redakcja abcZdrowie
Redakcja abcZdrowie

Co oznaczają te zmiany po operacji ślinianki?

W czerwcu 2014 r po raz pierwszy miałam usuwanego gruczolaka wielopostaciowego ślinianki przyusznej lewej. W styczniu 2018 r usunięto wznowę gruczolaka, do tego doszły powikłania typu porażenie nerwu twarzowego i przetoka ślinowa. Od jakiegoś czasu w okolicy ślinianki pojawiają mi... W czerwcu 2014 r po raz pierwszy miałam usuwanego gruczolaka wielopostaciowego ślinianki przyusznej lewej. W styczniu 2018 r usunięto wznowę gruczolaka, do tego doszły powikłania typu porażenie nerwu twarzowego i przetoka ślinowa. Od jakiegoś czasu w okolicy ślinianki pojawiają mi się co jakiś czas pryszczyki ale nie jest to trądzik. Dodatkowo od kilku dni odczuwam ból w miejscu operacji a także ból slinianki podżuchwowej. Mam również skłonności do opryszczki. Czy ten ból może niepokoić? Czy nie ma powodów do niepokoju?
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Czy jest możliwość, że mam porażenie mięśnia twarzowego?

Witam, jestem mężczyzną w wieku 23 lat, od pewnego czasu borykam się z pewnymi dolegliwościami które przeszkadzają mi w życiu codziennym. Odczuwam bóle mięśni, stawów. Najczęściej jest to po lewej stronie ciała. Ponadto po lewej stronie szyi czuję dyskomfort,... Witam, jestem mężczyzną w wieku 23 lat, od pewnego czasu borykam się z pewnymi dolegliwościami które przeszkadzają mi w życiu codziennym. Odczuwam bóle mięśni, stawów. Najczęściej jest to po lewej stronie ciała. Ponadto po lewej stronie szyi czuję dyskomfort, lewe oko często jest przesuszone i odczuwam tam drganie. Po lewej stronie twarzy odczuwam jakby "ubytki", nawet nie wiem jak opisać to odczucie. Ostatnio również odczuwałem ból w lewej pachwinie. Czy jest możliwość, że mam porażenie mięśnia twarzowego? Co mi dolega?
odpowiada 1 ekspert:
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek
Naturopata - specjalista medycyny naturalnej Mariusz Bek

Cxy istnieją jakieś statystyki odnośnie nawrótów porażenia nerwu twarzowego?

Witam, Dwa razy w życiu przebyłem obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Pierwszy raz w wieku 20 lat, potem 8 lat później (było to 7 lat temu). Czy są gdzieś dostępne statystyki jak to wygląda z wielokrotnymi nawrotami tej choroby, np. jaki... Witam, Dwa razy w życiu przebyłem obwodowe porażenie nerwu twarzowego. Pierwszy raz w wieku 20 lat, potem 8 lat później (było to 7 lat temu). Czy są gdzieś dostępne statystyki jak to wygląda z wielokrotnymi nawrotami tej choroby, np. jaki procent pacjentów ma trzeci nawrót i średnio po jakim czasie? Jedyne co znalazłem to informacja, że 7% pacjentów może mieć nawrót po 7-8 latach, ale nie ma informacji ile tych nawrotów mogą mieć.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Co może oznaczać zmiana na języku?

witam od 8 miesiecy mam cos z boku jezyka bylem 2 razy ulekarza rodzinnego i nic mam 22 lata to wygląda jak by ubytek 2 cm nie rośnie i nie znika co to może być jak to leczyć ciągle myśle... witam od 8 miesiecy mam cos z boku jezyka bylem 2 razy ulekarza rodzinnego i nic mam 22 lata to wygląda jak by ubytek 2 cm nie rośnie i nie znika co to może być jak to leczyć ciągle myśle ze to rak jezyka lekarz rodzinny pow ze to zylaki ale ja juz sam nie wiem to wygląda jak ubytek 2 cm tak długo się utrzymuje mam to od tej pory co mnie porazenie złapało nerwu twarzowego pozdrawiam prosze o szczera odpowiedz

Co znaczy ten ból oka i powieki?

Witam. Mam 23 lata. Pół roku temu miałam operację radykalne usunięcie guza slinianki przyusznej lewej wraz z guzem. Guz mieszany.Miałam porażenie nerwu twarzowego i chodziłam na rehabilitację i jest ok.Ale jakieś 3 tygodnie mnie bardzo boli oko,A uczucie powieki jest... Witam. Mam 23 lata. Pół roku temu miałam operację radykalne usunięcie guza slinianki przyusznej lewej wraz z guzem. Guz mieszany.Miałam porażenie nerwu twarzowego i chodziłam na rehabilitację i jest ok.Ale jakieś 3 tygodnie mnie bardzo boli oko,A uczucie powieki jest takie jakby była spuchnięta-choć wcale nie jest.Oko mnie boli w środku i tak jakby mi mówiło.Ucho mnie boli nie zawsze,Ale często i to uczucie jest takie,Jakby zapalenie-tylko ja nie mam zapalenie. Proszę o pomoc! Dziękuję
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Rafał Jędrzejczyk
Lek. Rafał Jędrzejczyk

Kiedy miną te szumy uszne?

Witam, od dnia 8.12.2019 miałam ostre zapalenie ucha środkowego, w dniu 18.12.2019 wystąpiło powikłanie lekkim porażeniem nerwu twarzowego, leżałam w szpitalu , podawali mi sterydy i antybiotyki. Słuch powrócił, badanie słuchu dobre, tympanometria też. Od około 2,5 tygodni odczuwam... Witam, od dnia 8.12.2019 miałam ostre zapalenie ucha środkowego, w dniu 18.12.2019 wystąpiło powikłanie lekkim porażeniem nerwu twarzowego, leżałam w szpitalu , podawali mi sterydy i antybiotyki. Słuch powrócił, badanie słuchu dobre, tympanometria też. Od około 2,5 tygodni odczuwam szumy uszne w chorym uchu, głośny pisk. Laryngolog karze czekać do 3 miesięcy, biore neurowit, bilobil, immunit, czy są powody do obaw i czy rzeczywiście mam czekać. Nigdy nie miałam problemów z uszami .
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Aleksandra Witkowska
Lek. Aleksandra Witkowska

Czy powinnam podejrzewać u siebie np. toczeń?

Dzień dobry, mój problem: jakiś czas temu stwierdzono u mnie chorobę Hashimoto i niedoczynność tarczycy (parę lat temu), odczuwam też spore zmęczenie bez konkretnej przyczyny, mam opuchnięte palce, ok. 7 miesięcy temu wystąpiło u mnie porażenie Bella, które do tej... Dzień dobry, mój problem: jakiś czas temu stwierdzono u mnie chorobę Hashimoto i niedoczynność tarczycy (parę lat temu), odczuwam też spore zmęczenie bez konkretnej przyczyny, mam opuchnięte palce, ok. 7 miesięcy temu wystąpiło u mnie porażenie Bella, które do tej pory nie ustąpiło. W między czasie dostałam zapalenia pęcherza moczowego, w badaniach które zostały mi niedawno zlecone wykryto także pozytywny współczynnik odpowiedzialny za oznaczenie choroby immunologicznej tkanek łącznych i wysoką kreatyninę. Od czasu pojawienia się porażenia nerwu twarzowego mam również problem z cerą - na policzkach, wykwity. Czy powinnam podejrzewać u siebie np. toczeń? Nie mam bólu mięśni ani stawów, ale występowało u mnie w rodzinie reumatologiczne zapalenie stawów (brat). Będę wdzięczna za rzeczową odpowiedź, w którym kierunku powinnam się badać.
odpowiada 1 ekspert:
Lek. Izabela Lenartowicz
Lek. Izabela Lenartowicz

Co może oznaczać takie mrowienie?

Dzień dobry. Zaczęło się dwa dni temu od tego, że zaczęły mrowic mi usta po prawej stronie twarzy, doszło uczucie pieczenia jak przy użyciu błyszczyka z dodatkiem chilli. Po kilku godzinach to uczucie pojawiło się na połowie języka, później... Dzień dobry. Zaczęło się dwa dni temu od tego, że zaczęły mrowic mi usta po prawej stronie twarzy, doszło uczucie pieczenia jak przy użyciu błyszczyka z dodatkiem chilli. Po kilku godzinach to uczucie pojawiło się na połowie języka, później połowie jamy ustnej - podniebienie, dziąsła. Mrowi i piecze cały czas. Co jakiś czas to uczucie pojawia się także na brwi, pod okiem lub na powiece i to uczucie jakby zimna kropla wody spadła na twarz. Kilka sekund i mija. Natomiast w jamie ustnej i naokolo ust po prawej stronie występuje ciągle. No może prócz momentu kiedy jem. Nie wiem czy wtedy tego nie czuje czy objaw znika. Kilka lat temu miałam porażenie nerwu twarzowego ale tego samego dnia od wystąpienia objawów miałam opadnięcie kącika ust i powieki. Nie wiem gdzie szukać przyczyny. Przez lekarza został przepisany mi neurovit i magnez. Proszę o radę.
odpowiada 1 ekspert:
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Dr n. med. Maria Magdalena Wysocka-Bąkowska
Patronaty