Czy niedowaga może mieć wpływ na powstawanie siniaków?

Czy niedowaga może mieć wpływ na samoistne powstawanie siniaków? Mam 22 lata, 160 cm wzrostu oraz 45,6 kg wagi. Od pewnego czasu zauważyłam u siebie samoistnie pojawiające się na moim ciele siniaki zlokalizowane głównie na nogach, zewnętrznych stronach ud, okolicach miednicy, rzadziej na rękach. Czy moja niedowaga może mieć wpływ na powstawanie tych siniaków? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania.

Oczywiście dieta, którą spożywamy może w pewnym sensie wpłynąć na pojawienie się siniaków na ciele, co może być związane z niedoborem żelaza.

Jego niedostateczna ilość w organizmie może powodować problemy z krzepnięciem krwi, co może skutkować właśnie takimi zmianami na skórze. Jeżeli siniaki pojawiają się u Pani samoistnie bez żadnej przyczyny, ten problem w pierwszej kolejności z lekarzem medycyny rodzinnej. Ważne jest wykonanie podstawowych badań krwi, w tym m.in. poziomu żelaza. Jeżeli lekarz uzna, że wartości te są poniżej normy, być może zaleci Pani dodatkową suplementację. W takich przypadkach często zalecane jest również wzbogacenie swojego jadłospisu o produkty bogate w żelazo, jak np. szpinak czy pietruszka. Proszę również pamiętać o tym, aby bez konsultacji z lekarzem nie przyjmować żadnych preparatów na własną rękę – zarówno niedobór, jak i nadmiar niektórych składników w organizmie może być bowiem szkodliwy.

Oczywiście trzeba wziąć pod uwagę, że siniaki mogą powstawać też w wyniku innych chorób. Specjalista na podstawie badań i przeprowadzonego wywiadu będzie mógł określić, czy wymaga Pani pogłębionej diagnostyki.

Więcej na temat siniaków przeczyta Pani w artykule dostępnym na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/siniec

Zachęcamy także do zapoznania się z odpowiedziami naszych ekspertów na podobne pytania:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistnie-pojawiajace-sie-siniaki-na-nogach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czym-moze-byc-spowodowane-samoistne-powstawanie-sporych-siniakow-na-nogach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/akie-moga-byc-przyczyny-samoistnego-powstawania-siniakow-glownie-na-nogach

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.