Dlaczego pojawiły się siniaki na moim ciele oraz krwawienie z nosa?

Dzień dobry. Mam pytanie,od kilku dni zaczęły mi wychodzić siniaki na nogach ,oprócz tego od paru dni zauważyłam krew z nosa ,czy powinnam się martwić czy to tylko zwykłe przemęczenie?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania. Opisanych przez Panią objawów nie należy bagatelizować. Proszę jak najszybciej udać się do lekarza rodzinnego w celu diagnostyki. Konieczne będzie wykonanie szczegółowych badań, w tym morfologii krwi. Jeżeli lekarz uzna, że będzie to konieczne, skieruje Panią na specjalistyczne leczenie – konsultację hematologiczną.

Jeżeli siniaki nie były efektem urazu, należy zbadać się pod kątem zaburzeń krzepnięcia krwi. Powstawanie takich zmian na ciele może być również wynikiem niedoborów niektórych składników, w tym witaminy C oraz żelaza. W takim przypadku należałoby wzbogacić swoją dietę o produkty bogate w te substancje odżywcze. Pomocne może być również przyjmowanie różnych suplementów, ale proszę nie stosować niczego na własną rękę bez konsultacji z lekarzem.

Siniaki mogą pojawiać się również w przebiegu różnych chorób, np. problemów z wątrobą. Krwawienie z nosa może z kolei sygnalizować problemu z układem krzepnięcia albo być objawem innych chorób, np. laryngologicznych.

Jeżeli zauważy Pani nasilenie się tych dolegliwości, proszę nie zwlekać z wizytą u specjalisty.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem opublikowanym na portalu abcZdrowie.pl, w którym znajdzie Pani więcej szczegółowych informacji na temat przyczyn powstawania siniaków oraz krwawienia z nosa:

https://portal.abczdrowie.pl/siniec

https://portal.abczdrowie.pl/siniaki-na-nogach-przyczyny-powiazania-leczenie

Warto także sprawdzić, jak na podobne pytania odpowiadają eksperci serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-wyskakuja-mi-siniaki-bez-powodu

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/duza-ilosc-siniakow-krwotoki-z-nosa-i-uczucie-przewleklego-zmeczenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskie.