Dlaczego na ciele pojawiają mi się siniaki?

Witam jestem 32 letnią kobietą. Co jakiś czas pojawiają mi się same siniaki na ciele. Czasem jest ich wysyp. Dosłownie siedzę i nagle widzę jak się siniak tworzy. Najczęściej na nogach i rękach. Jestem teraz w drugiej fazie cyklu miesiączkowego ale okresu jeszcze nie dostałam. Doczytałam że tak może się dziać bo naczynka są wtedy cieńsze. Ale mi to się też pojawia niezależnie od cyklu. Aktualnie mam chyba z 6 takich siniakow w tym jeden duży. I 5 na nogach jeden na łokciu. Jestem pewna że się nie uderzyłam w tych miejscach a siniaki są i bolą przy dotyku. Też czytałam że to objaw białaczki. Ostatni taki zauważalny wysyp siniakow miałam w grudniu porobiłam wtedy badania morfologie ob crp i wszystko w normie. Czy gdyby to była białaczka to wyniki by cis wskazały? Jedynie ob troszkę podwyższone ale lekarz sprawdzał wyniki i mówił że są dobre.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Pojawienie się licznych siniaków na ciele może mieć różne podłoże. W przypadku, gdy siniaki pojawiają się samoistnie i nie są wynikiem urazu mechanicznego konieczna jest konsultacja ze specjalistą. Aby zdiagnozować przyczynę problemu, należy zgłosić się do lekarza medycyny rodzinnej lub internisty, który będzie mógł zlecić odpowiednią diagnostykę i pokierować leczeniem.

Siniaki bardzo często towarzyszą anemii, która może być spowodowana przez niedobór żelaza oraz witaminy B12. Warto zwrócić uwagę na kilka innych charakterystycznych dla niej objawów i zaobserwować, czy u Pani nie pojawiają się inne, towarzyszące jej dolegliwości, jak nadmierne zmęczenie czy bladość skóry. W tym przypadku warto jeszcze raz powtórzyć badania krwi. Czasami pojawienie się siniaków może także wskazywać na problemy z nerkami. Do czasu wizyty u lekarza i ustalenia przyczyny schorzenia, może Pani załagodzić te zmiany skórne, stosując preparaty dostępne bez recepty w aptekach, jak np. maść arnikowa.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem na temat siniaków i ich możliwych przyczyn na portalu abczdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/siniec

Warto również sprawdzić, co na podobny temat sądzą specjaliści naszego portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-samoistne-pojawianie-sie-siniakow-na-ciele-jest-objawem-jakiejs-powazniejszej-choroby

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-robia-mi-sie-siniaki-na-calych-nogach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-nagle-pojawianie-sie-siniakow

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/siniaki-na-ciele-u-24-latki

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.