Czy to mogą być objawy białaczki?

Witam.Od kilku dni zauważyłem na swoim ciele kilka nie dużych siniaków (na nogach i brzuchu są niebolące) nie pamiętam czy mogły one powstać po urazie mechanicznym. Ogólnie czuje się dobrze rzadko choruje,a jeśli już to przeziębienie mija po kilku dniach. Czy jest to powód do nie pokoju i jest to np.białaczka ? Dziękuję za wszelkie odpowiedzi i pozdrawiam cala redakcję.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

diagnostyka białaczki wymaga szeregu badań poprzedzonych dokładnych wywiadem lekarskim. Nie jest ona możliwa na podstawie krótkiego opisu występujących objawów.

Choć samoistnie pojawiające się siniaki mogą być objawem białaczki, to nie jest to jedyny powód, z jakiego zauważać Pan może je na swoich nogach czy brzuchu.

Wylewy podskórne nazywane siniaki mogą bowiem występować z powodu różnych czynników. Mogą one świadczyć o zaburzeniach krzepliwości krwi, chorobach wątroby, chorobach nerek lub anemii. Czasem przyczyną są po prostu niedobory witamin czy też przyjmowane leki wpływające na krzepnięcie krwi. Przyczyn jest naprawdę wiele i nie można rozpatrywać tego objawu wyłącznie pod kątem białaczki.

Najlepiej udać się do lekarza rodzinnego, który zleci odpowiednie badania i pomoże znaleźć Panu przyczynę samoistnych siniaków.

Więcej na temat siniaków przeczyta Pan tutaj: https://portal.abczdrowie.pl/siniec.

Podobne pytania znajdują się poniżej: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-tworzenie-sie-siniakow-a-ryzyko-bialaczki, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/samoistne-siniaki-przy-podejrzeniu-bialaczki.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.