Czy mam napewno PCOS?

Witam chciałam zapytać na temat pcos byłam na diagnostyce endokrynologicznej i na wypisie pisze że Dalsze leczenie w poradni ginekologicznej endokrynologicznej i poz dodatkowo mam takie coś napisane co to znaczy Stosunek FSH, do LH - nie jest prawidłowy, górnograniczny jest również testosteron - co może swiadczyć o podjerzeniu zespołu PCOS mam również zaburzenia miesiączkowania
KOBIETA, 37 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Domyślam się, że trudności zdrowotne, których obecnie Pani doświadcza, są mocno niekomfortowe. Zapewne też otrzymane informacje na temat możliwego zespołu PCOS są dla Pani zmartwieniem.

Z opisu wynika, że podczas diagnostyki endokrynologicznej stwierdzono nieprawidłowy stosunek FSH (hormon folikulotropowy) do LH (hormon luteinizujący), a także podwyższony poziom testosteronu, co wskazuje na podejrzenie zespołu PCOS (Zespołu Policystycznych Jajników). FSH i LH to hormony regulujące funkcjonowanie jajników. Nieprawidłowy stosunek między nimi może wskazywać na zaburzenia hormonalne związane z PCOS.

Stosunek FSH do LH jest ważny dla równowagi hormonalnej w organizmie. W optymalnych warunkach proporcje te wynoszą około 1:1. W przypadku PCOS, stosunek ten może być zaburzony, co oznacza, że jeden z hormonów dominuje nad drugim. To może prowadzić do nieprawidłowego funkcjonowania jajników i powodować objawy zespołu PCOS, między innymi takie jak zaburzenia miesiączkowania.

W związku z tym, zalecam skonsultowanie się z poradnią ginekologiczno-endokrynologiczną, aby omówić dalsze kroki w diagnostyce i leczeniu PCOS. Lekarz specjalista będzie w stanie dokładnie ocenić sytuację i zaproponować odpowiednie metody terapeutyczne, takie jak terapia hormonalna lub modyfikacja stylu życia. Możliwe badania, jakie lekarz może jeszcze zlecić, to oznaczenie poziomu innych hormonów, jak prolaktyna, kortyzol, insulina, badanie USG jajników, ocena insulinooporności (często związanej z PCOS) i inne badania metaboliczne. Decyzję o konkretnej diagnostyce i dalszym postępowaniu powinien podjąć lekarz prowadzący, bazując na Pani historii medycznej i wynikach dotychczasowych badań.

Oto artykuły związane z tematyką:

https://portal.abczdrowie.pl/zespol-policystycznych-jajnikow-pcos

https://portal.abczdrowie.pl/bolesne-miesiaczki-u-kobiet

Życzę Pani, aby jak najszybciej otrzymała Pani kompleksową opiekę medyczną oraz wsparcie niezbędne do pokonania trudności związanych z zespołem PCOS tak, by dolegliwości były jak najmniejsze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.