Jakie badania należałoby jeszcze wykonać?

Dalsze badania przy PCOS - problemy endokronologiczne i dermatologiczne. Lekarz dermatolog po rocznych leczeniu zalecił mi zrobienie badań hormonalnych, jednak zrobienie ich na fundusz będzie wymagało długiego czasu oczekiwania, a laboratorium w szpitalu robi je również odpłatnie, za niewysoką cenę. Ginekolog z poradni stwierdziła prawy jajnik policystyczny, dużą obecność gazów (a dietę mam zdrową, ale często ubogą refluks, ale nie dostrzegam problemów gastrycznych), dużą obecność drożdży (przepisała Nystacynę 100 000j.m.x 10) i guzek w piersi (do sprawdzenia, aczkolwiek zasugerowała, że winą może być za mała ilość tłuszczy w diecie). Stwierdziła, że ostry ból lewego jajnika przy owulacji wynika z problemów jelitowych, a miesiączka co 2-3msc z PCOS. Odesłała do endokrynologa i onkologa. Z problemów endokrynologiczno-dermatologicznych borykam się z w miarę opanowanym MRSA . Mam bardzo łojotokową i suchą skórę, zaskórniki i krosty szybko się przenoszą na lędźwia, brzuch, uda - ciągle się pogarsza. Na głowie mam specyficzny łupież (suche płaty, nie sypią się; leki antybakteryjnie i przeciwgrzybicze nic nie robią), często z niego tworzą się niegojące się strupki, do tego szybko przetłuszczające się włosy, czasem coś podobnego do łupieżu pstrego na ciele. Mama miała dużo problemów ginekologicznych - torbiele, nadżerkę, trzy mięśniaki i dużo powikłań poporodowych. Ja nie rodziłam, nie biorę leków antykoncepcyjnych. Myślałam nad badaniem żeńskich hormonów (FSH, LH, Progesteron, Estradiol, Prolaktyna) Testosteron Ca 15.3. Na dodatek zdarza mi się omdlewać, najczęściej w dusznych miejscach lub zmęczeniu i strachu (np. przy widoku ran, krwi). Co należałoby jeszcze profilaktycznie zbadać żeby lekarz prywatnie nie odesłał mnie z prośbą o dalsze badania, a włączył od razu leczenie? Zuzanna, 20 lat
KOBIETA, 21 LAT 12 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

oprócz badań hormonalnych, które Pani wymieniła, warto rozważyć wykonanie dodatkowej diagnostyki laboratoryjnej, takiej jak badanie poziomu glukozy we krwi, lipidogram, morfologię krwi oraz badania w kierunku infekcji bakteryjnych, wirusowych lub grzybiczych.

Ponadto, w związku z występującymi problemami dermatologicznymi, powinna Pani przeprowadzić szereg badań skórnych (np. mikrobiologiczne lub dermatoskopia) oraz badanie poziomu witamin i składników mineralnych we krwi, które mogą wpływać na kondycję skóry.

Omdlenia mogą mieć podłoże neurologiczne, dlatego warto skonsultować się z neurologiem i wykonać diagnostykę, taką jak EEG i badanie obrazowe mózgu (np. tomografia komputerowa lub rezonans magnetyczny).

Więcej informacji na podany temat znajdzie Pani w artykule, do którego odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-hormonalne-objawy-przyczyny-badania-i-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.