Jak zdiagnozować te zawroty głowy?

Dzień dobry, Jestem mężczyzną, wiek: 19 lat. Od początku kwietnia br., (tj. od ponad dwóch miesięcy) mam problem z praktycznie ciągłymi lewostronnymi zawrotami głowy, nie łączącymi się jednak z utratą równowagi, wirowaniem otoczenia itd. Ponadto na jednej z żył na czole (nieco powyżej lewego oka) zauważyłem przy dotykaniu pewne zgrubienie, być może tamujące dopływ krwi do mózgu (nie mam na to żadnych pewnych dowodów, ponieważ badania o których wspomnę później nie wskazywały konkretnej diagnozy). Czasami też zauważam lekkie pieczenie i łzawienie z lewego oka, zazwyczaj trwające do kilku-kilkunastu minut. W związku z wymienionymi dolegliwościami pod koniec kwietnia zgłosiłem się do ortopedy, szukając przyczyny objawów w zwyrodnieniu kręgosłupa szyjnego. Na wykonanym kilka dni później rentgenie w/w części pleców widoczne były zmiany w położeniu kręgów (ich zbliżenie), jednak na wizycie kontrolnej powiedziano mi, że z pewnością nie są one odpowiedzialne za zawroty głowy i doradzono konsultację z neurologiem - tak też zrobiłem. Lekarz na wstępie wypisał mi skierowanie na rezonans magnetyczny głowy i zaprosił do siebie po otrzymaniu wyniku. Obraz wraz z opisem otrzymałem w II połowie maja, na jego omówienie natomiast udałem się w ostatni poniedziałek (13.06). Wniosek z rozmowy był prosty - nie ma potrzeby kontynuowania wizyt neurologicznych, ponieważ w badaniu nie zauważono większych nieprawidłowości. Ostatnim krokiem na jaki się dotychczas (dzisiaj) zdecydowałem było zrobienie USG tętnicy szyjnej w celu sprawdzenia tempa przepływu krwi w jej okolicach. Jak łatwo się domyślić, tak samo, jak w poprzednich przypadkach, nie stwierdzono żadnych odchyleń od normy. Stąd moje pytanie - w jaki sposób mam dalej postępować, żeby wreszcie dotrzeć do źródła problemu i ew. zacząć leczenie? Z góry dziękuję za pomoc

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Domyślam się, że częste zawroty głowy, które Pan opisuje mogą być powodem silnego dyskomfortu. Do tego przedłużający się brak diagnozy jest frustrujący.

Niestety powyższe zaburzenie może mieć bardzo różnorodną etiologię. Mogą być to problemy o podłożu laryngologicznym, sercowo-naczyniowym (spadki ciśnienia krwi), neurologicznym, czy też psychogennym. Dolegliwość ta może być doświadczana jako odczucie wirowania własnego lub otoczenia – nazywamy je wówczas układowymi, albo jako uczucie niestabilności – wówczas są to nieukładowe zawroty głowy. Wnioskuję z Pana opisu, że doświadcza Pan drugiego rodzaju przypadłości.

Jest to dolegliwość trudna do zdiagnozowania z uwagi na wielość możliwych przyczyn. Często wymaga wizyt u lekarzy kilku specjalności, wykonania szeregu badań i wykluczania po kolei potencjalnych źródeł problemu.

Wspomniał Pan o wizytach u ortopedy i neurologa. Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego i wykonanie morfologii krwi, oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny. Czy obserwuje Pan jakiś wzorzec w sytuacjach, kiedy pojawiają się zawroty głowy? Czy towarzyszy im lub poprzedza je silny stres lub myśli? Wskazywałoby to wówczas na psychogenne podłoże problemu. Być może warto byłoby również sprawdzić wzrok, odwiedzając okulistę.

Czy zawroty głowy nasilają się przy poruszaniu nią? Wówczas mogłoby to wskazywać na łagodne położeniowe zawroty głowy. Przyczyna może być błędnikowa. Należałoby pójść do laryngologa.

Możliwe, że lekarz POZ będzie miał kolejne propozycje.

Być może również te materiały zainspirują Pana do dalszych poszukiwań:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-przy-wstawaniu

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.