Dlaczego miewam takie zawroty głowy w wieku 39 lat?

Dzień dobry, raz na kilka miesięcy dopadają mnie położeniowe zawroty glowy. Bardzo silne. Przechodzą po wykonaniu pewnego manewru (znalazłam na youtube). Zawroty pojawiają się przy zmianach pozycji glowy. Ostatnio kładąc się na lewą stronę nie było ich, ale na prawą bardzo silne. Czy powinnam to zbadać i ewentualnie gdzie się udać? Jaka może być przyczyna tego typu zawrotow glowy?
KOBIETA, 39 LAT 4 miesiące temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy bardzo za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl. Z opisanym problemem powinna udać się Pani do laryngologa lub neurologa. Dopiero dzięki dokładniejszym badaniom oraz na podstawie bezpośredniego wywiadu będzie on mógł powiedzieć coś więcej o przyczynie tych dolegliwości. W niektórych przypadkach lekarz może zlecić m.in. badanie EEG, aby wykluczyć wszelkie nieprawidłowości.

Często takie dolegliwości wynikają z problemów z błędnikiem. Mogą też sygnalizować inne problemy laryngologiczne, np. zapalenie ucha. Poza tym nierzadko odpowiadają za to różne zaburzenia naczyniowe. Zawroty głowy mogą mieć też podłoże neurologiczne. Zdarza się też, że są związane ze schorzeniami kręgosłupa – głównie w odcinku szyjnym. Jak widać przyczyn takiego stanu może być bardzo wiele. W związku z tym zachęcamy do szybkiej wizyty u lekarza, który skieruje Panią na odpowiednie badania i w oparciu o ich wyniki wdroży odpowiednie sposoby leczenia. Do czasu wizyty u lekarza lepiej unikać stosowania różnych metod na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą, aby nie doprowadzić do poważniejszych komplikacji zdrowotnych. Tymczasem zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl, który porusza problem zawrotów głowy oraz ich możliwych przyczyn:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Warto też sprawdzić, jak na pytania o zbliżonej tematyce odpowiadają eksperci serwisu abcZdrowie.pl:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-jest-powodem-zawrotow-glowy-w-pozycji-lezacej

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czeste-zawroty-glowy-przy-gwaltownych-ruchach

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-po-zmianie-pozycji

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.