Z jakiej przyczyny mogą pojawiać się te zawroty głowy?

Witam. Bywają dni że mam silne zawroty głowy ostatnio utrzymujące się 4 dni. Częstotliwość jest różna, czasem raz w mieś. a bywa że 2-3 razy trwają kilka godzin ale i zdarza się że 3 miesiące nic się nie dzieje. Podejrzewam że głównie pojawiają się przy zmianach atmosferycznych,ale nie jest to regułą. Przy tym jest duże osłabienie. Moje schorzenia to zwyrodnienia kręgosłupa, dna moczanowa, cukrzyca II stopnia. USG tętnic szyjnych nie wykazało zmian. Co może powodować zawroty? Proszę o rade .

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Zawroty głowy mogą pojawiać się z wielu różnych przyczyn, jeżeli problem trwa przez dłuższy czas, a dolegliwości nie ustępują, konieczna może być konsultacja z lekarzem medycyny rodzinnej, który po dokonaniu wstępnej diagnostyki będzie mógł skierować Panią na konsultację ze specjalistą neurologii. Niekiedy przyczyną zawrotów głowy mogą być problemy natury psychologicznej. W takim przypadku dolegliwości te mogą pojawić się pod wpływem bodźców stresowych. Czasami zawroty głowy można odczuwać również w wyniku zmian pogody albo przemęczenia na skutek np. długotrwałej pracy przed komputerem.

Bez szczegółowych badań nie można jednak wykluczyć, że Pani objawy mają poważniejsze podłoże i wymagają konsultacji lekarskiej. Taki objaw może bowiem pojawić się także w przebiegu chorób związanych z działaniem układu nerwowego, sercowo-naczyniowych lub schorzeń laryngologicznych. W diagnostyce zawrotów głowy pomocne może okazać się m.in. nowoczesne badanie wideonystagmograficzne (VNG), czyli badanie błędnika. W razie konieczności lekarz może zlecić także inne dodatkowe badania, aby sprawdzić ogólny stan zdrowia pacjenta.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułem dostępnym na naszym portalu, który szczegółowo opisuje możliwe przyczyny zawrotów głowy oraz sposoby ich diagnozowania:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Warto również zapoznać się z odpowiedziami ekspertów portalu abczdrowie.pl na pytania dotyczące podobnej tematyki:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-dlugotrwale-zawroty-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-kregoslup-moze-miec-wplyw-na-pojawianie-sie-zawrotow-glowy

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-moze-byc-przyczyna-takich-zawrotow-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową.

W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.