Czy te zawroty głowy i mrowienie to coś poważnego?

Witam. Od kilku dni budzę się w środku nocy z mocnymi zawrotami głowy. Mam wrażenie, że wszystko wiruje albo, że szybko cofam się w tył. Mam wtedy także mdłości oraz dziwne uczucie mrowienia w nogach (stopy i ręce). Czuje jakby puchły, ale opuchlizny nie widać. Kilka chwil po przebudzeniu widzę niewyraźnie i mam mroczki przed oczami. Kiedy zawroty mijają nie umiem już zasnąć a w uszach zaczyna mi szumieć. Jakie mogą być przyczyny ? Czy to coś poważnego ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zachęcam do wizyty u lekarza rodzinnego, a następnie u neurologa i laryngologa. Przyczyn zawrotów głowy jest sporo i warto pochylić się nad złym samopoczuciem, tym bardziej, gdy objaw ten występuje z uczuciem mroczków przed oczami i szumami usznymi. Większość zawrotów głowy diagnozowana w młodym wieku ma charakter przejściowy i – po prawidłowym rozpoznaniu – wyleczalna. Przede wszystkim proszę opowiedzieć o zawrotach głowy lekarzowi rodzinnemu. On powinien wykonać podstawowe badania krwi wraz z pomiarem cukru, a także ciśnienia tętniczego.

Bardzo częstą przyczyną zawrotów głowy jest BPPV, dotyczące lekkiego zaburzenia w funkcjonowaniu ucha środkowego. Schorzenie to jest diagnozowane i leczone za pomocą konkretnych manewrów, do wykonania których wystarczą tylko umiejętności i kozetki do badania. W wywiadzie często jako pierwsze podaje się występowanie zawrotów głowy w czasie spoczynku – ten trop z pewnością warto sprawdzić podczas dalszych konsultacji lekarskich.

Zachęcamy do zapoznania się z podobnymi pytaniami, które zostały zadane w naszym serwisie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/regularne-zawroty-glowy-nasilajace-sie-w-pozycji-lezacej,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-oznaczac-zawroty-glowy-przy-hashimoto,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-powoduje-zawroty-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.