Dlaczego mam to kłucie głowy podczas wstawania?

Dzień dobry,od 4 dni przy wstawaniu odczuwam kłujacy ból głowy. Trwa on kilka sekund po czym ustępuje. Co może być przyczyną?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

ból głowy podczas wstawania najczęściej świadczy o problemach z niedociśnieniem krwi lub też o zmianach ciśnienia śródczaszkowego. W pierwszym przypadku krew przemieszcza się w dolne partie ciała, a nieprawidłowy spadek skurczowego ciśnienia krwi wywołuje ból, zawroty głowy czy też uczucie mroczków przed oczami. W drugim schorzeniu, związanym z wahaniami ciśnienia śródczaszkowego, mamy do czynienia z nagłym, silnym bólem głowy nie tylko przy wstawaniu, ale także przy kaszlu, kichaniu, szybkim schyleniu się. Przyczyn takiego stanu rzeczy należy upatrywać w zmianach hormonalnych, ale i niektórych chorobach neurologicznych czy ogólnoustrojowych.

Proszę kontrolować ciśnienie krwi i jednocześnie udać się do lekarza rodzinnego. Być może konieczna będzie wizyta u neurologa, przeprowadzenie dokładnego wywiadu lekarskiego i wykonanie badań obrazowych. Ból głowy podczas wstawania może występować samoistnie, bez dodatkowych chorób – jednak najpierw specjaliści powinni wykluczyć inne schorzenia, które niediagnozowane mogą systematycznie pogarszać Pani stan zdrowia.

W naszym serwisie zadano już kilka podobnych pytań, zachęcamy do tego, by zapoznać się z odpowiedziami lekarzy:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moze-znaczyc-bol-glowy-podczas-schylania,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-glowy-podczas-wstawania-z-lozka,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-bole-i-zawroty-glowy-oraz-zaburzenia-widzenia

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.