Dlaczego mam zawroty głowy w takich sytuacjach?

Witam. Mam na imię Karolina, mam 24 lata. Od dłuższego czasu a nawet już nie pamiętam od kiedy mam pewien problem. Kiedy np.siedzę na łóżku, krześle i później wstaje żeby gdzieś przejść to momentalnie zaczyna robić mi się ciemno przed oczami, jest strasznie słabo i zaczyna mi się kręcić w głowie. Wiem że może to być spowodowane skokiem ciśnienia, ale to powtarza się prawie codziennie. Ostatnio w nocy wychodząc z pokoju, włączyłam światło w drugim pomieszczeniu i musiałam szukać szybko ściany żeby móc się złapać, nie widziałam wcale wnętrza drugiego pomieszczenia tylko jasność która dawała od włączonego światła. Stałam tak chyba minutę, dopiero puściło I mogłam iść dalej. Czasem idąc po schodach nagle musiałam się zatrzymać bo coś działo mi się z nogami, miałam takie uczucie jakby ich nie było. Po prostu ich nie czułam. Musiałam na chwilę przykucnąć dopiero wtedy odpuszczało, mogłam wstać i iść dalej. Bardzo się boję bo nie wiem co się dzieje. Sytuacja jest bardzo częsta i już dosyć długa. Bardzo proszę o poradę. Będę bardzo wdzięczna

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

bez wątpienia powinna Pani skonsultować się z lekarzem neurologiem, który indywidualnie oceni Pani sytuację. Medycyna zna wiele przyczyn zawrotów głowy, a skuteczne leczenie wymaga poznania przyczyny występowania tej dolegliwości.

Najbardziej prawdopodobne jest, że odczuwane zawroty są skutkiem hipotonii ortostatycznej, czyli zmniejszenia ciśnienia tętniczego krwi. Prostymi słowami - każda zmiana pozycji z leżącej/siedzącej na stojącą prowadzi do nagłego spadku ciśnienia krwi. Organizm jak najszybciej stara się wyrównać ciśnienie i przez to chwilowo do głowy nie jest doprowadzona odpowiednia ilość krwi. W rozpoznaniu tej dolegliwości najczęściej stosuje się próbę pionizacyjną (próbę ortostatyczną), czyli pomiar ciśnienia na leżąco i po wstaniu – w odpowiednich odstępach czasu. Do stwierdzenia przyczyn takiego stanu rzeczy niezbędna jest pogłębiona diagnostyka, która pozwoli wykluczyć choroby układu nerwowego lub krwionośnego.

W tym artykule szerzej opisaliśmy problematykę zawrotów głowy przy wstawaniu:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-przy-wstawaniu.

Zachęcamy do przeczytania także naszych artykułów, które rozwijają zagadnienie:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-u-nastolatkow,

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy,

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-moga-swiadczyc-o-chorobie-zobacz-co-ci-grozi.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.