Zawroty głowy i mroczki przed oczami przy wstawaniu z łóżka

Często przy wstawaniu z łóżka, nie ma znaczenia czy śpię czy leżę, mam zawroty głowy i mroczki przed oczami. Niekiedy zdarza się, że muszę stanąć przez chwilę ponieważ mam ''telepawki'' i ciężko mi iść. Czy to może być coś poważnego? Czy to normalne zjawisko?

Lek. Marta Gryszkiewicz

To zjawisko nazywane jest hipotonią ortostatyczną. Występuje przy nagłej zmianie pozycji z leżącej / siedzącej na stojącą. Najczęściej odczuwają ją osoby starsze, u ludzi młodych występuje rzadko. Na podstawie skąpego opisu pacjenta nie można niestety wykluczyć innych przyczyn dolegliwości. Wskazany kontakt z lekarzem rodzinnym.