Witam serdecznie!
Domyślam się, że zawroty głowy, które się pojawiły są dla Pani przyczyną stresu. Jeżeli doświadczała Pani już objawów związanych z nerwicą, zapewne wskazuje to na dużą wrażliwość, a wraz z nią niestety skłonność do przeżywania niepokoju.
Zawroty głowy są objawem niespecyficznym, to znaczy mogą wynikać z bardzo wielu przyczyn. Dolegliwość ta jest dość powszechna, bo dotyczy aż 5-10% populacji. Różnie jest też doświadczana, niektóre osoby mają odczucie własnego wirowania lub otoczenia – i są to wtedy układowe zawroty głowy. Drugi rodzaj to nieukładowe i oznaczają odczucie niestabilności.
Pochodzenie zawrotów głowy może mieć podłoże laryngologiczne, sercowo-naczyniowe, neurologiczne, a także psychogenne. Dlatego często trudno jest zdiagnozować tę dolegliwość, wymaga to wizyt u lekarzy wielu specjalności i wykluczania po kolei możliwych przyczyn.
Dobrze byłoby na początek odwiedzić lekarza rodzinnego i wykonać morfologię krwi, oznaczyć poziom żelaza i ferrytyny (osłabienie) oraz wykonać inne badania, które zaleci. Proszę zaobserwować, a następnie opowiedzieć lekarzowi, w jakich okolicznościach pojawiają się plamy przed oczami oraz zawroty głowy. Czy można wykryć jakiś wzorzec w tych sytuacjach? Czy może poprzedza je silny stres, albo konkretne myśli?
Można również odwiedzić laryngologa ze względu na piszczenie w uszach. Czasami zaburzenia równowagi mają związek z wadą wzroku, więc i okulista. Możliwe, że lekarz rodzinny będzie miał jeszcze jakieś propozycje.
Jeśli chodzi o leki, które przyjmuje Pani z uwagi na nerwicę, proszę zwrócić uwagę, iż większość leków stosowanych w tego typu zaburzeniach osiąga maksimum swojej skuteczności dopiero po około 3-4 tygodniach stosowania. Być może więc jeszcze za wcześnie na wnioski, iż nie pomagają w tej sytuacji. Możliwe jest również, że lek nie jest właściwie dobrany i brak skuteczności nie świadczy o tym, że objawy nie mają nerwicowego podłoża, a jedynie, że jest potrzebna kolejna konsultacja u psychiatry i zmiana leku. To częsta praktyka, gdyż bardzo trudno jest dobrać leki tego rodzaju do indywidualnej sytuacji pacjenta.
Jeśli ostatecznie diagnoza wskaże na podłoże psychogenne, proszę pamiętać, że farmakoterapia jest leczeniem objawowym. Najlepsze efekty daje jednoczesna psychoterapia (np. w nurcie poznawczo-behawioralnym), która pozwala dotrzeć do źródła problemu i zniwelować niewłaściwe schematy myślenia oraz reagowania. A w konsekwencji znacznie podnieść komfort życia. Czego bardzo Pani życzę i serdecznie pozdrawiam.
Tutaj znajdzie Pani garść informacji na opisane tematy:
• https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy
• https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia
• https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jak-dlugo-trzeba-czekac-na-dzialanie-lekow-na-nerwice-lekowa-i-depresje
Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Co może być przyczyną pisku w uszach i zawrotów głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego od tygodnia mam zawroty głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Jak zdiagnozować te zawroty głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co oznaczają te zawroty głowy i szumy uszne? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Dlaczego mam zawroty głowy po przebudzeniu mając 19 lat? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Co mam robić przy tych ciągłych zawrotach głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Z czego mogą wynikać moje zawroty głowy? – odpowiada Redakcja abcZdrowie
- Zawroty głowy i szumy w uszach – odpowiada Lek. Izabela Ławnicka
- Jak wyglądają psychogenne zawroty głowy? – odpowiada Aleksander Ropielewski
- Jak leczyć psychogenne zawroty głowy? – odpowiada Mgr Patrycja Stajer
artykuły
Zawroty głowy u nastolatków - przyczyny i diagnostyka
Zawroty głowy u nastolatków, ale również dzieci i
Zawroty głowy - przyczyny, objawy, diagnostyka, leczenie
Zawroty głowy należą do często zgłaszanych dolegli
Pisk w uszach - przyczyny, objawy i leczenie
Pisk w uszach to doznania dźwiękowe odbierane w uc