Co mam robić przy tych ciągłych zawrotach głowy?

Od 5 dni mam ciągle zawroty głowy, nie ma sekundy aby one na chwile ustały. Kilka dni przed ich pojawieniem się miałam anginę ropną, ona mi przeszła i pojawiły się zawroty. Udałam się do szpitala bo dostałam skierowanie i przeprowadzili mi oni badania na serce, pobrali krew i zrobili tomografie. Wszystkie wyniki okazały się super, oprócz tego że w prawej zatoce klinowej wykryto pienistą wydzielinę i podejrzewa się stan zapalny. Niestety nie dostałam żadnych leków a tylko skierowanie do laryngologa. Tak też zrobiłam i wybrałam się do laryngologa ale niestety trafiłam na jakiegoś beznadziejnego który nawet nie zadawał mi żadnych pytań, podczas opisywania tego co już się dowiedziałam to zignorował to i przepisał mi na szybko tabletki na zawroty głowy ale diagnozy mi żadnej nie postawił. Czy ktoś może mi pomóc? Już nie wiem do kogo mam się udać, jestem bardzo młoda bo mam 22 lata i naprawdę jestem przerażona tym że od tylu dni mam nieustające zawroty głowy a od nikogo nie mogę dostać diagnozy i odpowiedniego leczenia…

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Dziękuję za zadane pytanie. Domyślam się z Pani opisu, że zawroty głowy, których Pani doświadcza są na tyle intensywne, że utrudniają Pani codzienne funkcjonowanie i są powodem stresu. Sytuacji nie ułatwia fakt, że mimo przeprowadzonych badań, nadal brakuje diagnozy.

Zawroty głowy są dosyć częstym zaburzeniem, niestety jest to niespecyficzny objaw, to znaczy może towarzyszyć różnorodnym schorzeniom. Problem ten może mieć podłoże sercowo-naczyniowe, laryngologiczne, neurologiczne, albo wreszcie psychogenne. Ze względu na to jest to dolegliwość trudna w diagnostyce. Zazwyczaj wymaga odbycia wizyt u lekarzy kilku specjalności i poddania się szeregowi zaleconych badań.

Proponuję wizytę u lekarza rodzinnego, wykonanie morfologii (jeśli to nie było zrobione w szpitalu), oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny (by wykluczyć lub potwierdzić anemię). Być może przydatna będzie wizyta u neurologa (np. pod kątem zwyrodnień kręgosłupa szyjnego) i laryngologa, ale specjalizującego się w zawrotach głowy, proszę zapytać o przyczynę błędnikową. Kolejny trop to zaburzenia widzenia – problemy ze wzrokiem również mogą objawiać się zawrotami głowy lub problemami z zachowaniem równowagi..

Jeśli wszystkie medyczne przyczyny zostaną wykluczone, pozostaje jeszcze możliwość psychogennego źródła dolegliwości. Prawdopodobnie w tej chwili doświadcza Pani silnego stresu związanego z tą sytuacją i niemożnością znalezienia odpowiedzi. Jednak wiele badań wykazało, że nie dzieje się z Pani zdrowiem nic skrajnego, więc może również rozmowa z psychologiem pomogłaby nieco obniżyć poziom stresu i zastanowić się, czy objaw może być wegetatywny.

Możliwe, że lekarz POZ będzie miał jeszcze inne pomysły na diagnostykę.

Być może lektura poniżej również podpowie Pani kierunek poszukiwań:

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy-przy-wstawaniu

https://portal.abczdrowie.pl/metody-na-stres

https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny-a-zawroty-glowy

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.