Dlaczego od tygodnia mam zawroty głowy?

Od nieco ponad tygodnia odczuwam lekkie zawroty głowy. Zaczęło się od pobudki w nocy, obudziło mnie odczucie gorącą w środku w głowie. Kolejnego dnia pojawiły się pierwsze zawroty, bardzo delikatne. Kilka dni później pojawił się ból karku i głowy w okolicach potylicy, po prawej stronie promieniujący od karku. Bol przeszedł jeszcze tego samego dnia. W tym momencie od kilku dni mam po prostu lekkie zawroty czuję jakby wszystko dookoła mnie pływało. Nie mam zaburzenia widzenia lub mowy, nie mam problemów z utrzymaniem równowagi czy z koncentracją. Co jakiś czas odczuwam lekkie ukłucia w kregoslupie, nie tylko w karku lecz również w dole pleców. Co jakiś czas odczuwam też wrażenie 'pełnego ucha' również po prawej stronie głowy. Poza tym nie boli mnie już głowa. Rok temu miałam wykonany rezonans głowy i wszystko było w porządku. Badanie było wykonane w celu wykluczenia innych chorób i zdiagnozowania nerwicy lękowej. Proszę o informację co może mi dolegać i czy może być to powiązane że stwierdzoną nerwicą, której napady pojawiają się u mnie średnio raz na rok.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Wyobrażam sobie, że objawy, które Pani opisała są dla Pani niepokojące.

Jeśli chodzi o zawroty głowy, mogą mieć bardzo różnorodną etiologię. Mogą wskazywać na zaburzenia neurologiczne, laryngologiczne, sercowo-naczyniowe i również psychogenne.

Ból głowy w części potylicznej może być napięciowym bólem głowy, występującym w sytuacjach stresowych, co może potwierdzać diagnozę związaną z psychiką. Również ból karku często wiąże się z napinaniem mięśni w sytuacji silnego zdenerwowania lub przewlekłego stresu. Ale napinanie mięśni występuje również przy schorzeniach kręgosłupa, kiedy ciało próbuje odciążyć słabsze odcinki. Ponieważ mówi Pani również o bólach w odcinku lędźwiowym, dobrze byłoby te objawy skonsultować z lekarzem neurologiem.

Proszę się zastanowić, czy objawy pojawiają się w jakichś konkretnych, powtarzający się sytuacjach? Czy obserwuje Pani jakiś wzorzec? Może pojawiają się trudne myśli, może zbyt obciążające doświadczenia?

Nie jest możliwa ocena na odległość, jaka jest przyczyna doświadczanych przez Panią objawów. Radziłabym zacząć od konsultacji z lekarzem rodzinnym i wykonać badania, które zleci. Opisać dokładnie okoliczności, w których się pojawiają i poprosić o wskazanie kierunku dalszej diagnostyki. Tutaj przeczyta Pani więcej na ten temat - https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy.

W przypadku potwierdzenia podłoża psychogennego, być może warto byłoby zainteresować się psychoterapią (https://portal.abczdrowie.pl/czym-jest-psychoterapia ). Jeżeli objawy nerwicowe się pojawiają, to zapewne mają swoje głębokie źródło i być może jego odnalezienie pomogłoby się uporać zarówno z symptomami fizjologicznymi, jak i podnieść jakość codziennego życia, psychiczny komfort.

Pozdrawiam serdecznie i życzę powodzenia!

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.