Co mam robić z tymi zawrotami głowy mając 19 lat?

Witam, od 4 dni mam zawroty głowy, jest mi słabo, czuje jakbym miała zemdleć. Wcześniej takie epizody pojawiały się sporadycznie, teraz trwa to już pare dni. Robiłam już rezonans i tomografie głowy. Mam wykryte Hashimoto i nerwice lekowa. Lekarze twierdzą ze moje problemy raczej związane są z czymś innym, ale nie wiedza z czym. Miewam czasami za niskie lub za wysokie ciśnienie i tachykardie, jednak kardiolog również twierdzi ze nie ma nic niepokojącego. Czy ma ktoś podobnie i wie co to może być?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, które na pewno zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i utrudniają codzienne życie.

Przyczyn zawrotów głowy, nagłego osłabienia, czy skoków ciśnienia może być wiele. Część z nich może być związana z chorobami somatycznymi, a część wynika z czynników emocjonalnych.

Z racji tego, że miała już Pani konsultacje z lekarzem, a także zostały wykonane pewne badania, w tym dokładne badania obrazowe, istnieje przypuszczenie, że przyczyn Pani dolegliwości należałoby szukać w podłożu psychosomatycznym. Wynika to również z faktu, że wspomniano, że zdiagnozowano u Pani nerwicę lękową.

Zostały wykluczone u Pani pewne choroby, które mogłyby powodować takie objawy, jak osłabienie, szybką akcję serca, czy zawroty głowy. Sytuacje stresowe i czynniki emocjonalne mogą bardzo wpływać na stan zdrowia i występowanie pewnych dolegliwości ze strony różnych układów, jak pokarmowy, oddechowy, czy nerwowy. Wspomniane zawroty głowy często są spowodowane nagłym i silnym stresem, czyli bodźcem nerwowym. Mogą pojawiać się przewlekle, ale też i nieoczekiwanie.

Osoby żyjące w ciągłym stresie, przeżywające silnie różne sytuacje emocjonalne, niemające czasu na odpoczynek i zdrowy sen, bardzo często doświadczają objawów nerwicy. Nerwica jest chorobą, która wymaga pewnego leczenia, nierzadko polegającego na farmakologii, ale również na terapiach grupowych, czy odpowiedniej psychoterapii.

Zalecamy Pani konsultację z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, aby specjalista pomógł Pani odnaleźć przyczyny nerwicy lekowej i wdrożyć właściwe leczenie. Poprawa stanu psychicznego na pewno poskutkuje polepszeniem samopoczucia i braku uciążliwych dolegliwości.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została porusza w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.