Co mam robić z tymi zawrotami głowy mając 19 lat?
Witam, od 4 dni mam zawroty głowy, jest mi słabo, czuje jakbym miała zemdleć. Wcześniej takie epizody pojawiały się sporadycznie, teraz trwa to już pare dni. Robiłam już rezonans i tomografie głowy. Mam wykryte Hashimoto i nerwice lekowa. Lekarze twierdzą ze moje problemy raczej związane są z czymś innym, ale nie wiedza z czym. Miewam czasami za niskie lub za wysokie ciśnienie i tachykardie, jednak kardiolog również twierdzi ze nie ma nic niepokojącego. Czy ma ktoś podobnie i wie co to może być?

KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, które na pewno zaburzają prawidłowe funkcjonowanie i utrudniają codzienne życie.
Przyczyn zawrotów głowy, nagłego osłabienia, czy skoków ciśnienia może być wiele. Część z nich może być związana z chorobami somatycznymi, a część wynika z czynników emocjonalnych.
Z racji tego, że miała już Pani konsultacje z lekarzem, a także zostały wykonane pewne badania, w tym dokładne badania obrazowe, istnieje przypuszczenie, że przyczyn Pani dolegliwości należałoby szukać w podłożu psychosomatycznym. Wynika to również z faktu, że wspomniano, że zdiagnozowano u Pani nerwicę lękową.
Zostały wykluczone u Pani pewne choroby, które mogłyby powodować takie objawy, jak osłabienie, szybką akcję serca, czy zawroty głowy. Sytuacje stresowe i czynniki emocjonalne mogą bardzo wpływać na stan zdrowia i występowanie pewnych dolegliwości ze strony różnych układów, jak pokarmowy, oddechowy, czy nerwowy. Wspomniane zawroty głowy często są spowodowane nagłym i silnym stresem, czyli bodźcem nerwowym. Mogą pojawiać się przewlekle, ale też i nieoczekiwanie.
Osoby żyjące w ciągłym stresie, przeżywające silnie różne sytuacje emocjonalne, niemające czasu na odpoczynek i zdrowy sen, bardzo często doświadczają objawów nerwicy. Nerwica jest chorobą, która wymaga pewnego leczenia, nierzadko polegającego na farmakologii, ale również na terapiach grupowych, czy odpowiedniej psychoterapii.
Zalecamy Pani konsultację z psychologiem lub lekarzem psychiatrą, aby specjalista pomógł Pani odnaleźć przyczyny nerwicy lekowej i wdrożyć właściwe leczenie. Poprawa stanu psychicznego na pewno poskutkuje polepszeniem samopoczucia i braku uciążliwych dolegliwości.
Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.
Podobna tematyka została porusza w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy
https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy
https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy