Co mam robić z tymi dusznościami w wieku 21 lat?

Witam. Mam problem odnośnie duszności. Czuje dziwny dyskomfort w klatce piersiowej i w gardle, ciężko mi sie oddycha, płytko. Miałam robione echo serca, ekg, holter - wszystko okej. Byłam u laryngologa - też okej. Miałam prześwietlenie płuc i spirometrię - też wszystko dobrze. Badania krwi i TSH również dobrze. Biorę tabletki CITABAX 10mg - dwie dziennie, ponieważ stwierdzono nerwicę. Natomiast mam wrażenie ze po nich czuje sie gorzej. Mam też alergię na grzyby, pleśnie, pyłki - biorę tabletki Clatra, natomiast problemy z oddychaniem nadal występują. Co mogę jeszcze zrobić? Bardzo się martwię i czuje się źle z tym dyskomfortem w klatce piersiowej tak jakby zaraz miał być mój ostatni oddech. Proszę o pomoc. Lekarz rodzinny juz również sam nie wie gdzie mnie zaprowadzić.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że odczuwa Pani takie dolegliwości, które na pewno utrudniają codzienne funkcjonowanie. Takie charakterystyczne objawy ze strony klatki piersiowej mogą występować zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jednakże stwierdzono, że takie sytuacje dotykają najczęściej ludzi młodych.

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, a także prawidłowe wyniki wykonanych badań, można by stwierdzić, że prawdopodobnie przyczyną takich dolegliwości mogłaby być nerwica lękowa.

Przypadłość ta jest grupą zaburzeń lękowych, które nasilają się pod wpływem czynników środowiskowych oraz emocjonalnych. Ogromny wpływ na rozwój takiego rodzaju nerwicy ma silny i przewlekły stres, zaburzenia emocjonalne, trauma z dzieciństwa, problemy ze snem, zmęczenie, a także niedobór witamin i minerałów.

Najczęściej występują objawy psychosomatyczne, jak: problemy z oddychaniem, ból w klatce piersiowej, kołatanie serca, skoki ciśnienia, ból i zawroty głowy, uczucie guli w gardle, zimne poty, a także omdlenia.

Charakterystycznym jest napadowe pojawienie się bardzo silnego lęku, którego ciężko opanować. Utrudnia to codzienne funkcjonowanie i obniża, jakość życia.

Bardzo ważne jest wczesne wdrożenie terapii i leczenia, aby zmniejszyć występujące dolegliwości.

Ze względu na odległość, bardzo trudno jest ocenić Pani aktualny stan zdrowia. Dlatego też zalecamy konsultację z psychologiem lub lekarzem psychiatrą. Specjalista zdecyduje o dalszym postępowaniu i takim leczeniu, aby poprawić Pani komfort życia.

Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://zdrowie.parenting.pl/leczenie-nerwicy

https://zdrowie.parenting.pl/rozpoznanie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.