Jak pozbyć się takich problemów z oddychaniem?
Witam . Mam 20 lat i od niedawna mam problemy z oddychaniem . Czuje jakby ucisk na klatce piersiowej i nie umiem oddychać równo ,mam tak czułą przeponę ,ze gdy ją dotknę lekko mnie boli ,nie mogę spać na brzuchu ,ani mieć żadnego ucisku bo oddychać nie mogę. Robiłam badania z krwi ,usg jamy brzusznej oraz rtg klatki piersiowe gdzie wykryto drobne zarosty na obu kopułach przepony lekarz powiedział mi ,że jest to nie szkodliwe . Lecz ja dalej czuje się nie dobrze. Przez trzy tygodnie nie mogłam funkcjonować normalnie o wieczornych godzinach . Nie mogłam spać bo brakowało mi tchu . Tylko świeże powietrze mi pomagało . Brałam tabletki na uspokojenie i po wielu godzinach męczenia się zasypiałam. Mam ciągle napięty brzuch bo wtedy oddycha sie lepiej . Dodam ,że mam astmę i lekarze mówili ,że to przez nią może mi się źle oddychać. W rodzinie mam dużo astmyków i nie mieli takich objawów jak ja ,wiec nie wiem czy to tez przez to . Nie mam siły już i nie wiem co z tym robić na jakie dalsze badania iść.

KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, można by wywnioskować, że przyczyną tych dolegliwości może być podłoże emocjonalne i czynniki stresogenne. Jeżeli astma jest prawidłowo leczona, nie powinna dawać aktualnie takich objawów.
Duszności oraz problemy z oddychaniem są często związane z nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Zazwyczaj przypadłość taka nie wynika z żadnych chorób somatycznych. Bardzo często jednak występują dolegliwości ze strony ciała, takie jak: bóle brzucha, głowy, nudności, wymioty, ucisk w gardle oraz wspomniane duszności.
Problemy z oddychaniem łączą się z atakami paniki. Może dochodzić do hiperwentylacji, czyli zwiększonej ilości oddechów z powodu nadmiernej podaży tlenu.
Jeżeli objawy te będą się utrzymywały dłuższy czas, zalecamy wizytę u lekarza pulmonologa oraz konsultację psychologiczną. Po wykluczeniu chorób somatycznych, psychoterapeuta pomoże ustalić źródło tych uciążliwych dolegliwości. Specjalista zdecyduje o takim rodzaju terapii, aby poprawić Pani komfort życia.