Jak pozbyć się takich problemów z oddychaniem?

Witam . Mam 20 lat i od niedawna mam problemy z oddychaniem . Czuje jakby ucisk na klatce piersiowej i nie umiem oddychać równo ,mam tak czułą przeponę ,ze gdy ją dotknę lekko mnie boli ,nie mogę spać na brzuchu ,ani mieć żadnego ucisku bo oddychać nie mogę. Robiłam badania z krwi ,usg jamy brzusznej oraz rtg klatki piersiowe gdzie wykryto drobne zarosty na obu kopułach przepony lekarz powiedział mi ,że jest to nie szkodliwe . Lecz ja dalej czuje się nie dobrze. Przez trzy tygodnie nie mogłam funkcjonować normalnie o wieczornych godzinach . Nie mogłam spać bo brakowało mi tchu . Tylko świeże powietrze mi pomagało . Brałam tabletki na uspokojenie i po wielu godzinach męczenia się zasypiałam. Mam ciągle napięty brzuch bo wtedy oddycha sie lepiej . Dodam ,że mam astmę i lekarze mówili ,że to przez nią może mi się źle oddychać. W rodzinie mam dużo astmyków i nie mieli takich objawów jak ja ,wiec nie wiem czy to tez przez to . Nie mam siły już i nie wiem co z tym robić na jakie dalsze badania iść.
KOBIETA, 20 LAT 3 miesiące temu

Nadciśnienie - najczęstsze powikłania

Częstość zachorowania na nadciśnienie tętnicze wzrasta wraz z wiekiem. Przyczyną nadciśnienia u osób młodszych są zazwyczaj inne choroby, podczas gdy u starszych osób, nie jest tak łatwo uchwycić przyczynę. Prof. Dr hab. Zbigniew Gaciong informuje, jakie są najczęstsze przyczyny wystąpienia tej dolegliwości.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Szanowna Pani,

Biorąc pod uwagę opisane przez Panią objawy, można by wywnioskować, że przyczyną tych dolegliwości może być podłoże emocjonalne i czynniki stresogenne. Jeżeli astma jest prawidłowo leczona, nie powinna dawać aktualnie takich objawów.

Duszności oraz problemy z oddychaniem są często związane z nerwicą i zaburzeniami lękowymi. Zazwyczaj przypadłość taka nie wynika z żadnych chorób somatycznych. Bardzo często jednak występują dolegliwości ze strony ciała, takie jak: bóle brzucha, głowy, nudności, wymioty, ucisk w gardle oraz wspomniane duszności.

Problemy z oddychaniem łączą się z atakami paniki. Może dochodzić do hiperwentylacji, czyli zwiększonej ilości oddechów z powodu nadmiernej podaży tlenu.

Jeżeli objawy te będą się utrzymywały dłuższy czas, zalecamy wizytę u lekarza pulmonologa oraz konsultację psychologiczną. Po wykluczeniu chorób somatycznych, psychoterapeuta pomoże ustalić źródło tych uciążliwych dolegliwości. Specjalista zdecyduje o takim rodzaju terapii, aby poprawić Pani komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

https://portal.abczdrowie.pl/problemy-z-oddychaniem-przyczyny-objawy-leczenieOdpowiedź na podobne pytanie została zawarta w poniższym linku:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-ze-zlapaniem-pelnego-oddechu-na-tle-nerwowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty