W jakim kierunku należy się przebadać skoro nie mogę złapać oddechu?

Witam Od kilku dni ma problem z oddechem tzn nie mogę złapać głębokiego oddechu czuje jakaś blokadę Jej nie wiem co jest tego powodem Najgorzej jak leżę Od dwóch dni wybudzam się w nocy bo nie mogę swobodnie odetchnąć Dodam ze mam małe dziecko jestem 3 miesiące po porodzie. Choruje od kilku lat na hashimoto. W jakim kierunku się przebadać ? Rodzinny lekarz mi nie pomógł Miałam już tak 10 lat temu natomiast minęło. Tez nic nie stwierdzono. Chodziłam do pulmonologa - astma wykluczona. Badania wychodziły prawidlowo Proszę o pomoc

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Problemy z oddechem mogą występować na tle różnych schorzeń. Jest to dość częsta przypadłość zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Początkowo należałoby wykluczyć choroby somatyczne, jako przyczynę Pani dolegliwości. W przypadku prawidłowych wyników badań, prawdopodobnym źródłem takiego objawu mogą być czynniki stresogenne i emocjonalne.

Trudności z oddychaniem mogą być objawem nerwicy, a także ataku paniki. Zwiększony lęk powoduje zwiększenie napięcia mięśni szyi i klatki piersiowej. Na skutek tego występuje przyspieszony oddech i związana z tym hiperwentylacja. Prowadzi do to gorszego samopoczucia, zawrotów głowy i zaburzenia równowagi.

Przy ataku nerwicy następuje przyspieszenie pracy serca oraz zwiększenie pulsu, a objawy te nasilają się podczas spoczynku. Przypadłość ta może objawiać się również wzmożoną reakcją na bodźce dźwiękowe i dotykowe, bólem brzucha, nudnościami i wymiotami.

Przyczyn nerwicy lękowej może być wiele, wynikają one przede wszystkim z przewlekłego stresu, zmęczenia, problemami ze snem oraz pewnych przeżyć emocjonalnych.

Proponujemy wizytę u lekarza internisty, aby najpierw wykluczyć inne choroby somatyczne. Następnie zalecamy konsultację z psychologiem lub psychiatrą. Specjalista pomoże odnaleźć przyczynę Pani dolegliwości oraz wskaże prawidłowy kierunek leczenia, aby poprawić komfort życia.

Odpowiedzi na podobne pytania można znaleźć pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-oddychaniem-i-dusznosci-a-nerwica

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/problemy-z-oddychaniem-budzenia-nocne-i-zmartwienia-a-nerwica

Podobna tematyka zaś została zawarta w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/objawy-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.