Dlaczego mam problemy ze złapaniem oddechu?

Mam od dłuższego czasu (dobre 2 lata, ale z długimi przerwami) problem z porannym oddychaniem. Budzę się do pracy, leżąc jeszcze w łóżku oddycham normalnie, ale w kilkanaście minut po wstaniu z łóżka trudno mi złapać oddech - czuję jakby poniżej jabłka Adama coś utrudniało mi wzięcie oddechu, pojawia się lekkie odkrztuszanie flegmy, świszczenie przy wdechu, a to uczucie trudności w złapaniu oddechu sprawia wrażenie, jakby problem zaczynał się w krtani i szedł lewą stroną pod spód lewych żeber - odczucie przypominające trzymanie mnie za lewą stronę i ograniczanie wdechu. Pół godziny odchrząkiwania i próby pogłębionego wdechu pomaga potem już na resztę doby. W ciągu dnia takie coś się nie pojawia. Do pieca w kotłowni chodzę w maseczce, mam oczyszczacz powietrza w mieszkaniu, są też zwierzęta, ale śpię na osobnym piętrze. Lat 33, praca siedząca, ale staram się ruszać i ćwiczyć, co ciekawe, problem praktycznie nie pojawia się w wakacje czy dni wolne.

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Z przedstawionego opisu można by wywnioskować, że objawy, jakie Pan doświadcza mogą występować na tle nerwowym i nie są związane z żadną konkretną jednostką chorobową.

Problemy ze złapaniem pełnego oddechu, czyli dusznością mogą mieć związek z emocjami i nie wynikają z jakiegoś zaburzenia somatycznego.

Dolegliwość, którą Pan doświadcza, zwłaszcza z rana może wynikać z nerwicy. Charakterystyczne dla tego zaburzenia jest to, że objawy wyczuwalne są ze strony ciała, takie jak: bóle głowy, nudności, wymioty, problemy z oddychaniem, uczucie guli w gardle, bóle brzucha, drżenie rąk, a także problemy z zaśnięciem.

Nerwica zazwyczaj występuje na tle psychicznym, a wpływa na to silna podatność na stres oraz pewne przeżycia emocjonalne. Często towarzyszą temu ataki paniki, a także lęk, na przykład przed spotkaniem z ludźmi, czy utratą pracy.

Analizując Pana dolegliwości można by wywnioskować, że przyczyną problemów z oddychaniem może być nerwica. Zauważyć można, że przypadłość ta jest związana z Pana pracą. Możliwe, że podświadomie praca wywołuje silny lęk oraz towarzyszący temu stres.

Zalecamy konsultację z psychologiem, aby mógł pomóc w odnalezieniu przyczyny tych dolegliwości. Specjalista wskaże odpowiedni kierunek terapii, aby poprawić Pana komfort życia.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższym artykułem o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

A odpowiedzi na podobne pytania można przeczytać pod poniższymi linkami:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-i-problemy-z-oddychaniem-na-tle-nerwowym

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dusznosci-na-tle-nerwowym

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.