Duszności i problemy z oddychaniem na tle nerwowym

Witam.Mój problem polega na dusznościach.Tak jak bym siedziała w saunie.Ciężko mi się oddycha.Boje się że się uduszę,że umrę.Mam takie myśli przy dusznościach.Wydaje mi się że jest to na tle nerwowym.Miałam robione badania i wyszły ok.Chodziłam do psychologa pomogło,bo zmniejszyły mi się duszności bo kiedyś miałam częstrze ataki i mocniejsze .ale teraz wracają z powrotem.Częściej mam.Czy da się tego pozbyć na całe życie.Przez to nie mogę normalnie funkcjonować.Chciałabym ,żeby było jak kiedyś.
KOBIETA ponad rok temu

Mgr Kamila Drozd Psycholog

Witam serdecznie!
Przypuszczam, że Pani duszności pojawiają się na tle emocjonalnym, nerwowym, stąd np. obawy o zdrowie i lęki o własne życie w chwilach, gdy ma Pani ataki duszności. Jeżeli badania nie wskazują na żadne nieprawidłowości, istnieje duże prawdopodobieństwo, że duszności są objawem stanów lękowych, czyli problemów na tle psychicznym. Takie przypuszczenia uprawdopodabnia fakt, iż duszności zmniejszyły się, kiedy chodziła Pani do psychologa i korzystała z jego wsparcia. Zachęcam Panią do kontynuacji spotkań z psychologiem albo do podjęcia psychoterapii (np. w nurcie poznawczo-behawioralnym), dzięki której mogłaby Pani nauczyć się panować nad lękiem i łagodzić dolegliwości somatyczne, które towarzyszą stanom lękowym.
Pozdrawiam i życzę powodzenia!

Witam,
Opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o zaburzeniach lękowych, diagnozę powinien postawić lekarz psychiatra i/lub psycholog. Psychoterapia jest tu wskazaną i podstawową metodą leczenia. Jest różnica między "chodzeniem do psychologa" a profesjonalną terapią, acz prawdopodobnie nikt nie da Pani gwarancji wyleczenia "na całe życie". Z pewnością jednak lepsze efekty daje psychoterapia, gdzie Pani sama uczy się panować nad sobą, nad swoimi objawami, zachowaniami, myślami, uczuciami- niż farmakoterapia, gdzie wszystko uzależnione jest od tego, jak długo i w jakiej dawce będzie Pani przyjmować przepisany lek.
Pozdrawiam
Justyna Owczarek- Skoneczna