Czy takie samopoczucie jest na tle nerwowym?

Od kilku lat mam dziwne ataki. Przyspieszone bicie serca, wybuch goraca, czasem drżenie calego ciała, wczesniej okropny ból glowy ale zadke ataki. 2-3 razy do roku teraz ból glowy mniejszczy ale częstsze ataki. Towazyszy im panika uczucie strachu, ze cos sie stanie ze umrę albo strace przytomnosc. Pojawia sie także biegunka, zazwyczaj po jej ustąpieniu objawy stopniowo maleją. Bylam u kardiologa, neurologa, internisty, wszystkie badania prawidlowe. Psychiatra stwierdzil zaburzenia depresyjno lękowe. Biore leki ale ataki powtarzaja sie. Mam wątpliwości czy to jest na tle nerwowym .prosze o opinie

Mgr Joanna Szlasa Psychologia

Dzień dobry,
opisane przez Panią objawy mogą świadczyć o występowaniu zespołu lęku napadowego, czyli tzw. ataków paniki tj. nagłego ostrego lęku. Takiemu stanowi towarzyszą objawy somatyczne tj. uczucie duszności, omdlenia, brak kontroli, przyspieszone bicie serca, zawroty głowy, nudności, uczucie gorąca, drżenie rąk czy nóg. Objawy pojawiają się nagle i mogą występować od kilku dziennie do kilku rocznie. Przyczyny takiego stanu są często złożone i dotyczą sfery psychicznej i emocjonalnej. Ataki paniki mogą być związane z trudnym, traumatycznym przeżyciem, ale mogą też być wynikiem długotrwałej sytuacji z przeszłości, z okresu dzieciństwa czy dorastania. Napady lęku mogą wywoływać określone czynniki z otoczenia zewnętrznego. Jeśli chodzi o leczenie zespołu lęku napadowego, to skuteczne rezultaty przynosi kompleksowa terapia obejmująca zarówno farmakoterapię, jak i psychoterapię np. poznawczo-behawioralną. Psychoterapia pozwala pomóc zrozumieć mechanizm powstawania lęku oraz nauczyć się właściwego reagowania poprzez stopniowe wygaszanie. Zachęcam zatem do udania się na wizytę do psychoterapeuty.
Pozdrawiam,
Joanna Szlasa
www.poradnia-online.com