Co mam robić przy płytkim oddechu?

Dzień dobry, nie wytrzymuje już psychicznie z moimi dolegliwościami, nie mogę spać, jeść, pracować. Zaczęło się niewinnie za dzieciaka płytki oddech, szybkie bicie serca oczywiście wizyta u lekarza i wszystko okej, co roku jest tylko coraz gorzej jestem aktualnie w takim stadium, że nie mogę sobie poradzić z lękiem. Ciężko tu wypisać wszystko moje dolegliwości, bo jest ich mnóstwo ale najbardziej uciążliwe to zawroty głowy, szum w uszach, niebieskie światła przed oczami głównie w nocy, męty w dzień, bulgotanie w sercu, bardzo utrudnione przełykanie, ogólny lęk przed kolejnym napadem paniki nawet jak nic mi nie jest. Co mi jest i co mi pomoże ? Bo tak się nie da funkcjonować. Proszę o odpowiedz, dziękuje.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

w pierwszej kolejności należałoby zbadać ogólny stan Pana zdrowia. W tym celu proszę udać się do lekarza medycyny rodzinnej albo internisty. Po wykonaniu odpowiednich badań laboratoryjnych specjalista będzie mógł ocenić, czy konieczne jest dalsze leczenie u specjalisty.

W przypadku płytkiego oddechu, kołatania serca oraz zawrotów głowy należałoby również przeprowadzić diagnostykę kardiologiczną. Nie zaszkodzi również wizyta u endokrynologa, aby sprawdzić czy te objawy nie mają związku z wahaniami hormonów lub problemami z tarczycą.

W przypadku, gdy lekarze nie wykryją żadnych nieprawidłowości w badaniach, być może przyczyny Pana dolegliwości są natury psychicznej i emocjonalnej. Proszę zwrócić uwagę, w jakich sytuacjach potęgują się te objawy i czy nie są one wynikiem, np. stresu. Opisane przez Pana dolegliwości mogą towarzyszyć również nerwicy. W przypadku jej podejrzenia warto udać się do psychologa lub psychoterapeuty. Wskazana może być również konsultacja z psychiatrą, aby wdrożyć leczenie farmakologiczne.

Zachęcamy do zapoznania się z artykułami dostępnymi na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/kolatanie-serca

https://portal.abczdrowie.pl/zawroty-glowy

Warto również sprawdzić, co na pytania o zbliżonej tematyce sądzą nasi eksperci:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-a-kolatanie-serca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-znaczyc-problemy-z-oddychaniem-zawroty-glowy-i-kolatanie-serca

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/zawroty-glowy-i-kolatanie-serca

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.