Jak mam poradzić sobie z moimi myślami?

Psycholog zdiagnozował u mnie zaburzenia lękowe. Od ponad miesiąca chodzę na psychoterapię, która pomaga mi i daje pozytywne rezultaty i umiem sobie już radzić ze swoimi myślami. Jednak od kilku dni mimo psychoterapii, pojawiły się u mnie zawroty głowy, uczucie wirowania oraz bolą mnie przy tym oczy, są zmęczone. Miałam już zawroty głowy zanim rozpoczęłam terapię, ale one minęły od momentu rozpoczęcia terapii, a teraz znowu wróciły. Dlaczego tak się stało? Co może być przyczyną?
KOBIETA, 27 LAT 4 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witam,

Domyślam się, że dolegliwości, o których Pani pisze są dokuczliwe, a mogą również nasilać niepokój.

Zawroty głowy i ból oczu mogą mieć różnorodną etiologię, w tym problemy z ciśnieniem krwi, infekcje ucha wewnętrznego, problemy ze wzrokiem, niedobory witamin, a nawet dehydratację (uszkodzenia krążków międzykręgowych). Inne możliwe przyczyny to migreny, zmęczenie wzrokowe spowodowane długotrwałą pracą przy komputerze, a także zaburzenia neurologiczne. W przypadku osób cierpiących na zaburzenia lękowe, psychosomatyczne objawy takie jak zawroty głowy i ból oczu mogą być również wyraźniejsze ze względu na napięcie nerwowe i stres.

Mając na uwadze, że Pani terapia na zaburzenia lękowe trwa od niedawna i wcześniej już doświadczała Pani podobnych objawów, które ustąpiły po rozpoczęciu terapii, istnieje duże prawdopodobieństwo, że wspomniane dolegliwości mogą być spowodowane stresem. Dobrze przeczytać, że psychoterapia przynosi Pani pozytywne efekty w radzeniu sobie z zaburzeniami lękowymi. Niestety, zaburzenia lękowe mogą manifestować się również poprzez różne symptomy somatyczne, w tym zawroty głowy i uczucie zmęczenia oczu. Te objawy mogą wynikać z napięcia nerwowego, które towarzyszy stanom lękowym, nawet jeśli na poziomie psychicznym czuje się Pani lepiej dzięki terapii.

Warto poruszyć te kwestie podczas najbliższej wizyty u psychoterapeuty. Może Pani również rozważyć konsultację z lekarzem ogólnym lub okulistą, aby wykluczyć inne potencjalne przyczyny somatyczne tych dolegliwości.

Zachęcam do lektury poniższych artykułów:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-zaburzenia-lekowe

https://portal.abczdrowie.pl/somatyzacja-objawy-somatyczne

https://zdrowie.parenting.pl/stres-a-nerwica

Życzę Pani dalszych sukcesów w terapii i szybkiego rozwiązania problemów zdrowotnych.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.