Czy moje obawy o neuropatie mogą być słuszne?
Witam, mam pytanie miesiąc temu skończyłam z piciem po półtora roku wątroba lekarz mówi że ok. USG brzucha również ok. Pierwsza porada neurologiczna również dobrze. W badaniu krwi wyszedł niedobór wit z gr b. Zaczęły mnie boleć nogi i i pewne niewielkie drętwienia rowilniez się pojawiały na dłoniach i nogach delikatne szczypanie. Więc poszłam znowu do neurologa i równiez po badaniu dotykowym nie stwierdzono nic złego ale mam zrobić jeszcze morfologie i inne badania np moczu. Bardzo się boje ze to może być neuropatia. Co mam zrobić?

KOBIETA, 34 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Witam,
jednym ze skutków choroby alkoholowej jest polineuropatia alkoholowa, dotykająca zaledwie 10% pijących kobiet. Etanol ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy, który wynika między innymi z niedoborów witamin z grupy B. Zaburzenia czucia, przeczulica skóry, nadwrażliwość na bodźce to możliwe objawy neuropatii, natomiast bez badania nie sposób ocenić, czy ta choroba jest źródłem Pani dolegliwości.
Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-alkoholizm.
Warto wiedzieć, że nawet niewielki niedobory witamin z grupy B mogą objawiać się drętwieniem i innymi zaburzeniami czucia powierzchniowego kończyn górnych lub dolnych. Zarówno niedobory, jak i polineuropatię leczy się przede wszystkim wzmożoną suplementacją kompleksu witamin z grupy B (domięśniowo lub doustnie).
Witaminy te wpływają korzystnie na metabolizm nerwów i poprawiają ich czynności, natomiast leczenie neuropatii opiera się dodatkowo na zastosowaniu rehabilitacji – ćwiczeń oraz np. kąpieli wirowych.
Więcej informacji na temat neuropatii pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-obwodowa.
Jeżeli ma Pani wątpliwości, warto zwrócić się po pomoc do neurologa – zleci badania, a na podstawie zebranego wywiadu będzie mógł zalecić stosowanie leków uzupełniających niedobory witamin z grupy B (o ile jeszcze nie zaczęła Pani suplementacji). Gdyby diagnoza neuropatii alkoholowej została potwierdzona, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.