Czy moje obawy o neuropatie mogą być słuszne?

Witam, mam pytanie miesiąc temu skończyłam z piciem po półtora roku wątroba lekarz mówi że ok. USG brzucha również ok. Pierwsza porada neurologiczna również dobrze. W badaniu krwi wyszedł niedobór wit z gr b. Zaczęły mnie boleć nogi i i pewne niewielkie drętwienia rowilniez się pojawiały na dłoniach i nogach delikatne szczypanie. Więc poszłam znowu do neurologa i równiez po badaniu dotykowym nie stwierdzono nic złego ale mam zrobić jeszcze morfologie i inne badania np moczu. Bardzo się boje ze to może być neuropatia. Co mam zrobić?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

jednym ze skutków choroby alkoholowej jest polineuropatia alkoholowa, dotykająca zaledwie 10% pijących kobiet. Etanol ma szkodliwy wpływ na układ nerwowy, który wynika między innymi z niedoborów witamin z grupy B. Zaburzenia czucia, przeczulica skóry, nadwrażliwość na bodźce to możliwe objawy neuropatii, natomiast bez badania nie sposób ocenić, czy ta choroba jest źródłem Pani dolegliwości.

Proszę zapoznać się z tym materiałem: https://portal.abczdrowie.pl/skutki-alkoholizm.

Warto wiedzieć, że nawet niewielki niedobory witamin z grupy B mogą objawiać się drętwieniem i innymi zaburzeniami czucia powierzchniowego kończyn górnych lub dolnych. Zarówno niedobory, jak i polineuropatię leczy się przede wszystkim wzmożoną suplementacją kompleksu witamin z grupy B (domięśniowo lub doustnie).

Witaminy te wpływają korzystnie na metabolizm nerwów i poprawiają ich czynności, natomiast leczenie neuropatii opiera się dodatkowo na zastosowaniu rehabilitacji – ćwiczeń oraz np. kąpieli wirowych.

Więcej informacji na temat neuropatii pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-obwodowa.

Jeżeli ma Pani wątpliwości, warto zwrócić się po pomoc do neurologa – zleci badania, a na podstawie zebranego wywiadu będzie mógł zalecić stosowanie leków uzupełniających niedobory witamin z grupy B (o ile jeszcze nie zaczęła Pani suplementacji). Gdyby diagnoza neuropatii alkoholowej została potwierdzona, konieczne jest jak najszybsze rozpoczęcie rehabilitacji.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.