Czy palenie tytoniu powoduje nasilenie się polineuropatii?

witam serdecznie czy palenie tytoniu powoduje nasilenie się polineuropati? mam kłopoty z poruszaniem się to znaczy mam niedowład kończyn dolnych, wskazano mi jeść posiłki wysoko białkowe i energetyczne z durzą zawartością vitaminy z grupy B , ale przeczytałem że przyczyną polineuropati morze być nadmiar nieprzyswajalnego przez organizm białka. Podejrzewam że przyczyną polineuropati jest alkohol proszę o rade jak mam się odżywiać i jakie leki brać bo na razie nie ma postępów w leczeniu

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Polineuropatia, czyli neuropatia objawowa, to schorzenie nerwów obwodowych. Charakteryzuje się m.in. zmniejszonym czuciem, odczuciem mrowienia bądź drętwienia kończyn (parestezje), ale też dotkliwym bólem. Polineuropatia może być osobną jednostką chorobową lub być objawem współwystępującym, np. przy cukrzycy. Wśród czynników wpływających na rozwój choroby wymienia się te nabyte oraz genetyczne. I tak, nadmierne spożycie napojów wysokoprocentowych może skutkować wystąpieniem polineuropatii – wśród rodzajów tej choroby wymienia się również polineuropatię alkoholową.

W przypadku tego schorzenia nie zaleca się palenia tytoniu, a także spożywania alkoholu. Wskazane jest za to unikanie stresu, stosowanie zrównoważonej diety, wysypianie się, aktywny tryb życia – a więc wszystko, co przyczynia się też do poprawy ogólnego dobrostanu.

Dlatego też, odpowiadając na Pana pytania, lepiej odstawić tytoń oraz inne używki. Dieta zaś powinna być bogata w niezbędne składniki odżywcze - składać się z warzyw, owoców, produktów pełnoziarnistych, ryb. Warto jednak szczegółowy plan dietetyczny omówić ze specjalistą, zachęcamy, by udać się do dietetyka z wynikami badań. Wtedy będzie on mógł dobrać jadłospis, który pomoże złagodzić przykre skutki choroby.

Oprócz diety, proszę również pamiętać, że przy polineuropatii bardzo istotna jest rehabilitacja. Ważne jest korzystanie z masaży (klasyczny, wirowy) oraz ćwiczeń. Trudno jednak określić, jakie leki powinien Pan przyjmować, ponieważ nie podał Pan informacji, czy np. występują jakieś choroby współistniejące.

Zachęcamy do zapoznania się z pytaniem podobnym do zadanego przez Pana, na które odpowiedzieli nasi specjaliści:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/jaka-diete-i-jaka-rehabilitacje-stosowac-w-polineuropati-alkoholowej

Proszę również zerknąć na artykuły na naszym serwisie, które szerzej opisują tę chorobę:

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatie

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatia-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.