O czym może świadczyć brak czucia w prawej nodze?

Witam, zanim wybiorę się do lekarza chciałabym zasięgnąć porady tutaj. Od miesiąca zdarza mi się że tracę czucie w prawej nodze tak jakbym miała zaraz upaść noga robi się „jak wata” Co to może oznaczać?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

niedowład kończyny może oznaczać zaburzenia w obrębie funkcjonowania układu nerwowego i zdecydowanie wymaga kontroli specjalisty. Warto wybrać się do lekarza rodzinnego z przychodni POZ, by po przeprowadzeniu badania fizykalnego zadecydował o skierowaniu Pani do neurologa. Koniecznie należy sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia nerwów, a jeśli tak – jak rozległe są uszkodzenia i co jest ich przyczyną. Więcej na ten temat dowie się Pani z naszego artykułu, proszę się z nim zapoznać: https://portal.abczdrowie.pl/niedowlad-konczyn.

Zarówno choroby mózgu, jak i urazy czy schorzenia narządu ruchu i kręgosłupa mogą powodować zaburzenia czucia i niedowłady kończyn. Często problem leży w chorobie ogólnoustrojowej – np. w cukrzycy, która może powodować polineuropatię. Odsyłam do artykułu, może Panią zainteresuje: https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatie.

Zaburzenia czucia mogą mieć także związek z uciskiem struktur kręgosłupa na nerwy – to może prowadzić do osłabienia siły mięśniowej, a niekiedy nawet do paraliżu kończyn dolnych lub górnych w zależności od tego, która część kręgosłupa niedomaga. O zaburzeniach czucia i przyczynach tego schorzenia przeczyta Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zaburzenia-czucia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.