Jak leczyć skutecznie polineuropatię?

Jestem po pobycie na oddziale neurologicznym w szpitalu Skierowanie - niedowład nogi lewej- polineuropatia. Tę diagnozę jednak przedstawiłem sam lekarzowi mówiąc o swoim problemie alkoholowym sprzed 15 lat. Po zrobieniu wszystkich możliwych badań - rezonans, EMG, punkcja lędźwiowa itp zostałem wypuszczony ze szpitala z diagnozą - polineuropatia aksjonalna. Bez dalszego leczenia, bez zaleceń, bez fizjoterapii. Jedynie co otrzymałem oprócz epikryzy to skierowanie do ....poradni neurologicznej. Moje pytanie - do kogo się udać i kto mi może cokolwiek pomóc. Byłem już u niejednego neurologa, ortopedy, neurochirurga i fizjoterapeuty. Do tego pobyt w szpitalu i nie posunąłem się ani kroku do przodu. Moje pytanie do kogo się udać ?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

polineuropatie związane są z uszkodzeniami w obrębie układu nerwowego i upośledzeniem funkcjonowania nerwów, a co za tym idzie powodują: zaburzenia czucia, drętwienie, ból, niedowłady. Leczenie polineuropatii jest trudne, bardzo często chodzi o zatrzymanie choroby oraz aktywizowanie kończyn, by nie doszło do niedowładów uniemożliwiających normalne funkcjonowanie. Czyli w gruncie rzeczy nierzadko leczenie ma łagodzić objawy choroby i naprawiać szkody już przez nią wyrządzone, gdyż polineuropatia to choroba przewlekła. Więcej pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatie.

Leczeniem zajmuje się neurolog, który decyduje o konkretnej formie terapii – farmakoterapii czy zabiegach rehabilitacyjnych, natomiast niejednokrotnie efekty leczenia są mierne lub samo leczenie jest długie i żmudne, co budzi zniechęcenie pacjenta. Nie należy się jednak poddawać, natomiast jeśli w Pana przypadku leczenie nie okazało się zadowalające, koniecznie należy poinformować o tym neurologa. Trudno doradzić coś więcej, ponieważ nie napisał Pan, jakie metody leczenia zostały podjęte. Warto wiedzieć, że obecnie medycyna oferuje cały szereg sposobów walki z neuropatią – poczynając od leków o działaniu neutralizującym bóle neuropatyczne (antydepresanty, leki przeciwdrgawkowe) przez fizjo- i fizykoterapię, aż po odpowiednią suplementację, a niekiedy nawet psychoterapię i zmianę diety. Odsyłam do opinii naszych ekspertów w odpowiedzi na pytanie internauty: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/polineuropatia-czuciowo-ruchowa-i-zanik-miesni.

Proszę pamiętać, że jeżeli alkohol doprowadził do uszkodzenia nerwów obwodowych, to trzeba się liczyć z tym, że skutków tego nie da się cofnąć, można jedynie łagodzić objawy neurologiczne. Zachęcam do zapoznania się z tą opinią eksperta: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-leczona-polineuropatia-alkoholowa-moze-postepowac.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.