Dlaczego po zabiegu cieśni nadgarstka dalej drętwieją palce?

Dzień dobry! Jestem po zabiegu cieśni nadgarstka 8 tygodni i nadal mam zdrętwiałe palce tak jak przed zabiegiem/ z badania EMG wniosek -cieśnia średnio zaawansowana/.Również boli mnie kciuk oraz mam bardzo twarde miejsce zakończenia szycia/mimo ciągłego masowania/.Lekarz wykonujący zabieg przepisał na 40 dni stosowania 1x1 NEUROVIT- mam uczucie,że nadal palce są zdrętwiałe tylko jakby zostały zamrożone po tych tabletkach. Prosze o wyjaśnienie w/w przypadłości. Z góry serdecznie dziękuje. Pozdrawiam. Kobieta lat 68.
KOBIETA, 68 LAT 5 miesięcy temu
Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Dziękuję za podzielenie się Pani historią. Sytuacja, w której po zabiegu cieśni nadgarstka nadal występuje drętwienie palców i ból kciuka może być bardzo frustrująca i niepokojąca. Rozumiem, że oczekiwała Pani ulgi po zabiegu, a brak poprawy może budzić obawy.

Objawy, które Pani opisuje, mogą mieć różnorodne źródła. Drętwienie palców i ból kciuka mogą wynikać z kilku czynników. Możliwe, że proces regeneracji nerwów jest wolniejszy niż oczekiwano, szczególnie w przypadku zaawansowanej cieśni nadgarstka. Proces gojenia i regeneracji może trwać dłużej, zwłaszcza u osób starszych. Twarde miejsce w miejscu zakończenia szycia może być wynikiem powstania blizny, która potrzebuje więcej czasu na zmiękczenie i zmniejszenie.

Proszę kontynuować masowanie miejsca operacji, to powinno pomóc w zmiękczeniu blizny. Warto też skonsultować się z fizjoterapeutą, który zaproponuje odpowiednie ćwiczenia wspomagające proces rehabilitacji. Jeśli drętwienie palców i ból kciuka utrzymują się, wskazana jest również ponowna konsultacja z lekarzem, który przeprowadził zabieg lub neurologiem, aby ocenić, czy konieczne są dodatkowe badania lub zmiana leczenia. Może być również potrzebne wykonanie kolejnego badania EMG, aby sprawdzić, czy nie doszło do uszkodzenia nerwu lub innych komplikacji pooperacyjnych.

Warto też zwrócić uwagę na suplementację, którą Pani stosuje. Neurovit może wspierać regenerację nerwów, jednak jeśli zauważa Pani, że objawy nie ustępują, warto omówić dalszą farmakoterapię z lekarzem. Może on zasugerować inne podejścia lub leki, które mogą bardziej efektywnie wspierać proces leczenia.

Zachęcam do zapoznania się z artykułami, które mogą dostarczyć dodatkowych informacji:

- https://portal.abczdrowie.pl/bol-nadgarstka-zespol-ciesni-objawy-leczenie

- https://portal.abczdrowie.pl/operacja-ciesni-nadgarstka-wskazania-przebieg-mozliwe-powiklania

- https://portal.abczdrowie.pl/usg-nadgarstka-charakterystyka-wskazania-przebieg

Pozdrawiam serdecznie i życzę szybkiego powrotu do zdrowia oraz pełnej sprawności.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.