Co oznaczają te wyniki badań u 21-latka?

Dzień dobry, Niepokojące objawy, które mi towarzyszyły zaniepokoiły mnie. Trwają od 3 miesięcy. Mrowienia stóp, fascykulacje, drżenia mięśni, czasem szum w uszach kilkusekundowy, czasem lekkie uciski bólowe mięśni, obolały kark. Byłem u 2 neurologów, którzy nie zauważyli odchyleń, wykonałem badanie emg pod kątem SLA, oraz 2 rezonanse. Od urodzenia nerwus, prawdopodobnie niewykryta nerwica, hipochondria i depresja. Przez ostatni rok bardzo dużo stresu w moim życiu. Tryb życia siedzący, mało ruchu, całe życie zła postawa przy nauce. Badanie emg bez odchyleń. Rezonans głowy bez żadnych zmian oraz wynik rezonansu odcinka szyjnego kręgosłupa następujący: - na poziomie C3/4 okrężne uwypuklenie krążka m/kr typu bulging disc - na poziomie C5/6 niewielkie zaostrzenia na tylno-bocznych zarysach trzonów kręgów - pozostałe przestrzenie międzykręgowe objęte badaniem bez cech obecności pjm - poza tym kanał kręgowy oraz otwory międzykręgowe bez cech stenozy - wysokość trzonów oraz krążków m/kr prawidłowa - lordoza szyjna zmniejszona. Niewielkie lewoboczne skrzywienie pogranicza szyjno-piersiowego kręgosłupa z rotacją trzonów w lewo - rdzeń kręgowy o prawidłowej intensywności sygnału. Czy jest szansa na rozwój jakiejś poważniejszej choroby? Co oznacza opis rezonansu odcinka szyjnego? Czy drżenia mięśni są uzasadnione w tym przypadku?

Redakcja abcZdrowie

Szanowny Panie,

Rozumiemy Pana obawy związane ze stanem zdrowia. Opisane objawy mogłyby wskazywać na wiele chorób, jak i również nie być związane z żadną jednostką chorobową.

Prawidłowo, że wykonano już dokładniejszą diagnostykę, która wykluczyła pewne przypadłości. Wskazany wynik rezonansu kręgosłupa szyjnego może świadczyć o występowaniu zwyrodnienia krążków międzykręgowych w obrębie danego odcinka. Stan ten mógł rozwinąć się pod wpływem prowadzonego trybu życia i niedużej aktywności fizycznej.

Dodatkowo sytuacje stresowe doprowadzić mogły do rozwoju napięcia mięśniowego, które z kolei skutkować może występującymi objawami, jak fascykulacje, parestezje, czy dolegliwości bólowe ze strony okolic karku.

Nerwica lękowa jest zaburzeniem, które może potęgować wskazane objawy, nieoznaczające konkretnej choroby. Długotrwały stres, silne przeżycia emocjonalne, jak i brak aktywności fizycznej mogą bardzo negatywnie wpływać na stan zdrowia i znacznie pogarszać samopoczucie.

Zalecamy Panu konsultację z lekarzem psychiatrą, a także psychoterapeutą. Specjalista po dokładnym badaniu będzie mógł zdecydować o najlepszej formie leczenia, aby poprawić Pana stan zdrowia.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce: https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://zdrowie.parenting.pl/stres-a-nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-nerwicy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.