Co oznacza wynik MR u 40-letniej kobiety?
Wyniki rezonansu niewielka kifoza szyjna.W poziomach od C4/C5do C6/C7 zwyrodnieniowo zmienione krążki międzykręgowe wpuklaja się na szerokich podstawach w kanał kręgowy powodując niewielkie stopnia modelowanie worka oponowego oraz dyskretne zwężenie zachyłków bocznych i kanałów korzeniowych. Co to oznacza gdzie udać się z wynikiem ?

KOBIETA, 40 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania
Witam,
z wynikiem powinna się Pani zwrócić do lekarza, który skierował Panią na badania i który najlepiej zna stan Pani zdrowia – domyślam się, że jest to specjalista, ortopeda bądź neurolog.
Wynik MRI prawdopodobnie wskazuje na zmiany dyskopatyczne w obrębie odcinka szyjnego kręgosłupa – dyski są uwypuklają się, tzn. „wchodzą” w kanał kręgowy, tym samym zmieniając całą dynamikę kręgosłupa w tym odcinku. Niewykluczone, że odczuwa Pani nasilony ból lub zaburzenia czucia i pracy kończyn górnych – problemy z wykonywaniem precyzyjnych czynności, osłabienie mięśni rąk.
Więcej informacji w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/dyskopatia-szyjna-przyczyny-objawy-leczenie.
Ucisk na worek oponowy spowodowany jest nieprawidłowym położeniem krążków międzykręgowych i także może powodować dotkliwy ból, a ponieważ w odcinku szyjnym jest rdzeń kręgowy, to ucisk na worek oponowy może niekiedy powodować uszkodzenia rdzenia i grozić nawet paraliżem.
Jeśli jest Pani zainteresowana, więcej informacji na temat rdzenia kręgowego odnajdzie Pani pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/rdzen-kregowy.
U Pani te zmiany nie są duże, prawdopodobnie więc podjęcie leczenia zachowawczego powinno dawać pozytywne rezultaty.
Zachęcam do lektury naszego artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/kregoslup-szyjny.