Czy mam szansę na powrót do pełnej aktywności?

mam 43 lata od 3 lat mam typowe objawy polineuropati niedowład kończyn dolnych przyczyna tej choroby to prawdopodobnie nadużywanie alkoholu od 4 miesięcy nie pije alkoholu jest niewielka poprawa czy przez rehabilitacje i podawanie leków jeśli tak to jakich możliwe jest całkowity powrót do zdrowia?

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Przykro nam, że odczuwa Pan takie dolegliwości związane z opisaną przypadłością. Najważniejsze, aby był Pan pod stałą kontrolą specjalisty oraz przyjmował regularnie wskazane leki oraz poddawał się rehabilitacji.

Polineuropatia jest nie tyle chorobą, co zespołem objawów, występujących przy uszkodzeniu nerwów obwodowych. W efekcie dochodzi do zaburzenia czucia i ruchu, co utrudnia prawidłowe funkcjonowanie w codziennym życiu.

Bardzo ważne jest, aby odnaleźć przyczynę tego schorzenia, aby móc rozpocząć właściwe leczenie. U Pana źródłem polineuropatii okazał się prawdopodobnie czynnik zewnętrzny, czyli mamy do czynienia z polineuropatią nabytą. Rodzaj ten przypadłości nie jest związany z czynnikami genetycznymi, a przede wszystkim z warunkami środowiskowymi, a także niektórymi chorobami metabolicznymi lub endokrynologicznymi. Polineuropatia alkoholowa rozwija się na skutek długotrwałego i nadmiernego spożywania alkoholu. Pod wpływem tego czynnika dochodzi do uszkodzenia nerwów obwodowych.

Do najczęstszych objawów polineuropatii można by zaliczyć: drętwienia i mrowienia kończyn, zaburzenia czucia, nadwrażliwości na ból i dotyk, osłabienie siły mięśniowej, zaburzenia ruchu, skurcze całego ciała, nadmierną potliwość, czy zaburzenia jelitowe.

Leczenie tej przypadłości polega na wielu metodach, a wszystko uzależnione jest od czynnika, który ją wywołał. Wyleczenie całkowite jest niekiedy niemożliwe, wszystko zależy od stopnia zaawansowania uszkodzenia nerwów. Bardzo ważna jest odpowiednio dobrana farmakoterapia, dieta oraz rehabilitacja. Zalecane są masaże oraz ćwiczenia dobierane indywidualnie według potrzeb.

Z racji odległości, trudno jest określić stopień zaawansowania Pana schorzenia. Zalecamy więc konsultację z lekarzem neurologiem, który oceni możliwości powrotu do zdrowia i wskaże właściwe leczenie, aby poprawić Pana komfort życia.

Życzymy szybkiego powrotu do zdrowia.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://portal.abczdrowie.pl/polineuropatie

https://portal.abczdrowie.pl/neuropatia-obwodowa

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.