Jakie badania na neuropatię cukrzycową

Witam! Mam pytanie, lekarz neurolog stwierdził u mnie neuropatię cukrzycową po badaniach oraz wynikach moich laboratoryjnych badań... Czy są jakieś specjalistyczne badania, aby z 100% pewnością sprawdzić, czy to faktycznie jest neuropatia? Pozdrawiam

ponad rok temu

Lek. Izabela Brym

Witam.

Neuropatię cukrzycową stwierdza się głównie na podstawie objawów klinicznych. Powinno się również wykonywać badanie czucia dotyku (monofilamentem), wibracji (kamertonem) oraz bólu (igłą). W razie wątpliwości można wykonać badanie przewodnictwa nerwowego lub elektromiograficzne, zwykle jednak nie jest to konieczne.

W przypadku neuropatii autonomicznej może być konieczne wykonanie szeregu innych badań, od EKG rozpoczynając, na badaniach izotopowych kończąc.

Neuropatię rozpoznaje się na podstawie badania EMG/ ENG oraz objawów klinicznych i badania neurologicznego.
badanie EMG/; ENG jest uważane za najlepsze ponieważ w sposób parametryczny ocenia przewodnictwo nerwowe.
W przebiegu cukrzycy może wystąpić kilka rodzajów neuropatii/ polineuropatii o różnym obrazie klinicznym. Może też się zdarzyć np w polineuropatii cienkich włókien, że wynik badania EMG/ENG będzie prawidłowy a rozpoznanie stawia się jedynie na podstawie objawów klinicznych.

Leczenie neuropatii jest trudne i złożone. W zasadzie nie istnieją leki zatrzymujące postęp choroby. Leczenie skupia się głownie na uśmierzaniu bólu. Skuteczność klasycznych leków przeciwbólowych jest niewielka. W przypadku polineuropatii cukrzycowej klasyczne NLPZ są wręcz przeciwwskazane ze względu na ryzyko działań niepożądanych w stosunku do nerek, które i tak są narażone na uszkodzenie w przebiegu cukrzycy (nefropatia cukrzycowa).
Do leków mających działanie przeciwbólowe należą leki przeciwdepresyjne i przeciwdrgawkowe. Pomocniczo stosuje się dożylne wlewy z lidokainy oraz miejscowo kapsaicynę.
Stosuje się też leki poprawiające funkcjonowanie uszkodzonych nerwów: kwas α-liponowy; ALA ( najskuteczniejszy jest w formie dożylnej) oraz witaminy z grupy B, generalnie są to leki zarejestrowane do leczenia polineuropatii cukrzycowej.
Bardzo ważne jest rehabilitacja i usprawnianie, które w pewnym stopniu hamuje postęp zaników mięśniowych.