Czy jest szansa złagodzić tą dolegliwość oczu?

Corka 18 lat oczopląs poziomy nabyty 3 stopnia i leniwe oko. Zdiagnozowane w wieku 13 lat wykluczone nieprawidłowości neurologiczne miała badania i rezonans. Okulista po nieskutecznym leczeniu okularami i ćwiczeniach kazał po prostu przeczekać do 18 lat na operację wady bo jest zbyt zaawansowane albo wcześniej zastrzyki co kilka miesięcy ewentualnie. Dotychczas wiadomo przeszkadzało delikatnie jej to ale od 3 miesięcy się nasilił okropnie oczopląs że na prawdę się utrudnia jej to funkocjonaanie na codzień. Nie może już złapać strefy ciszy oczu. Oczy ciągle dragaja na boki jak szalone, zdarza się że 30 sek i coraz częściej trwa atak a wtedy po prostu nie widzi nic tylko zamazany obraz oczu jak szalone latają szybko. Wcześniej był problem ale zdarzało się to raz na dzień albo od światła a teraz popatrzy nagle w przód to już się zaczyna gdzie się nie skupi na punkcie to wirują oczy. Córka rzuciła miesiąc temu rzuciła przez to pracę bo stojąc za kasą wstydziła się już po prostu tego że patrzysz się na kasjerkę a tu oczy latają jak opętane łapiesz kontakt wzrokowy a tu takie coś to można się przestraszyć jak ludzie nie wiedzą że to oczopląs wada. Ludzie odbierają taką osobę za niepoważna trochę patrząc jak oczy nie mogą stać.PYTANIE Załatwiłam operację laserowa prywatnie dopiero za 7 miesięcy termin. A jest coraz gorzej po prostu córka nie wytrzymuje już chce normalnie funkcjonować nie wstydząc się wrócić do pracy i widzieć ostro a nie ciągle zamazane całkiem przez ataka drgania. Chce umówić prywatnie na wizytę do okulisty na dniach ją żeby coś przepisał może farmakologicznego doraźnie żeby wytrzymała te pół roku. Tylko pytanie czy jest sens, bo nie wiem czy są jakieś leki czy krople żeby osłabić mięsień czasowo chociaż delikatnie ? Istnieje takie coś ? Umawiać się na wizytę czy powie okulista że nic nie ma na to i czekać do zabiegu
KOBIETA, 18 LAT 3 tygodnie temu
Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

w przypadku Pani córki, jednym z możliwych rozwiązań, które mogłoby tymczasowo złagodzić objawy, są iniekcje z toksyną botulinową. Ta metoda leczenia polega na wstrzyknięciu toksyny do mięśni odpowiedzialnych za niekontrolowane ruchy oczu, co może zmniejszyć ich aktywność i przynieść ulgę. Toksyna botulinowa jest stosowana w wielu przypadkach medycznych, w tym w leczeniu nadmiernego skurczu mięśni, i okazała się skuteczna również w przypadku niektórych rodzajów oczopląsu.

W przypadku leczenia oczopląsu można rozważyć stosowanie leków neuroprotekcyjnych, które mogą wspomagać ochronę i funkcjonowanie komórek nerwowych. Istnieją badania na temat pozytywnego wpływu gabapentyny i memantyny na kontrolowanie objawów oczopląsu, jednak konkretne zalecenia powinny być wydane przez specjalistę.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/oczoplas#oczoplas-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.