Toksyna botulinowa w leczeniu przewlekłej migreny

Czy toksyna botulinowa w leczeniu przewlekłej migreny jest refundowana w Polsce? Czy są w Polsce jakieś badania kliniczne, programy kliniczne w leczeniu migreny, pozwalające choremu na refundowanie tej metody? Jeśli jeśli zastosowane leki doraźne, np. tryptany i inne nie zadziałały na pacjenta, koszty toksyny botulinowej są spore...

Leczenie toksyną botulinową uznawane jest przez przedstawicieli Polskiego Towarzystwa Bólów Głowy i Międzynarodowego Stowarzyszenia Bólów Głowy za najskuteczniejszy sposób leczenia migreny przewlekłej
Działanie przeciwbólowe rozpoczyna się po około 3 dniach od jej podania i utrzymuje się przez około 3-6 miesięcy.
Leczenie jest skuteczne u około 80% chorych. U więcej niż połowy pacjentów dochodzi do całkowitego ustąpienia bólów głowy, a u pozostałych do znacznego zmniejszenia liczby dni w miesiącu z bólem głowy oraz zmniejszenie natężenia bólu. Kolejne podanie leku jest stosowane po ustąpieniu działania toksyny a więc ponownym wystąpieniu bólów głowy, jednak nie wcześniej niż po 3 miesiącach. Zdarza się, że efekt  leczenia toksyną botulinową jest długotrwały i bóle głowy nie powracają.

Jak wygląda zabieg?
Leczenie toksyną jest bezpieczne oraz komfortowe. Zabieg trwa kilkanaście minut. Lekarz podaje małe dawki toksyny podskórnie w ściśle kreślone miejsca na głowie. Ostrzykuje się czoło skronie, potylicę i mięśnie karku. Zabieg nie wymaga znieczulenia, bezpośrednio po zabiegu pacjent może iść do domu. Jedyne ograniczenie dotyczy zakazu spożywania alkoholu w tym dniu i wykonywania czynności powodujących rozgrzanie organizmu, wywołujących rozszerzenie naczyń i przyspieszenie przepływu krwi.

Na świecie toksyna botulinowa w leczeniu migreny przewlekłej stosowana jest od kilkunastu lat. W rękach odpowiednio przeszkolonego lekarza jest to zabieg w pełni bezpieczny. Działanie toksyny botulinowej jest  ograniczone do mięśnia, do którego została podana i nie wpływa na czynność innych, także zdrowych mięśni.

Objawy uboczne toksyny botulinowej pojawiają się rzadko i zawsze mają niewielkie nasilenie i są w pełni odwracalne.
Z racji miejsca podawania toksyny, objawy w postaci opadania powieki, opadania kąta ust, zaburzeń połykania itd. raczej się nie zdarzają. Objawy te rzadko, ale występują podczas leczenia dystonii oraz w kosmetologii gdzie toksyna podawana jest bezpośrednio w okolicę oczu, policzka czy też krtani.
Czasami, jak podczas każdego zastrzyku, mogą wystąpić objawy uboczne w postaci nieznacznego bólu podczas podawania, zaczerwienienia lub małych krwiaków w miejscu wstrzyknięcia.

Niestety leczenie nie jest refundowane i nie ma programów lekowych.