Czy drżenie rąk ma związek z depresją?

Czy drżenie rąk wynika z zaburzeń lękowo-depresyjnych? Codziennie zwłaszcza w godzinach wieczornych podczas trzymania rzeczy odczuwam drżenie rąk. Cierpię na ataki paniki i objawy psychosomatyczne do tego późno kładę się spać i rano wstaje. Jestem przebadana od stóp do głów w tym roku także miałam badania pod kierunkiem neurologicznym. Wszystkie badania są w porządku. Mam niedoczynność tarczycy która w chwili obecnej jest wyrównana. Co mnie jednak martwi że czuje drżenie rąk nawet kiedy się nie martwię czy stresuje. Czy możliwe że emocje z dnia się w taki sposób odpuszczają? Czy może to wynikać także z złej higieny snu? Dziękuje z góry za odpowiedź.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Drżenie rąk, czyli niekontrolowane rytmiczne ruchy ciała mogą wynikach z zaburzeń na tle psychicznym. Ruchy mięśni rąk występują bardzo często u osób z nerwicą lękową oraz podatnymi na stres. Osoba silnie przeżywająca sytuacje emocjonalne, nawet podświadomie, narażona jest na ataki paniki i wiele innych zaburzeń ze strony ciała. Warto podkreślić, że te objawy nie są związane z żadną chorobą somatyczną.

Jest to bardzo częsta przypadłość, najczęściej dotykająca kobiety. Drżenie rąk może wynikać ze wzmożonego wydzielania hormonu walki, czyli adrenaliny. Wysoki poziom tego hormonu powoduje, oprócz wspomnianego objawu również przyspieszenie oddechu oraz wzmożone napięcie mięśniowe.

Zazwyczaj przypadłość ta występuje chwilowo i ustępuje po pewnym czasie, może też występować rytmicznie w zależności od pory dnia.

Bardzo ważny w tym wypadku jest sen. Organizm potrzebuje regeneracji i odpoczynku, aby mógł prawidłowo funkcjonować. Kiedy człowiek jest wyspany, wtedy jest mniej podatny na sytuacje stresowe.

Proponujemy spróbować zmienić tak rytm dnia, aby znalazł się czas na sen, który powinien trwać co najmniej 8 godzin. Przed zaśnięciem zachęcamy do wyciszenia się i relaksu.

Jeśli objawy te będą utrzymywać się dłuższy czas, utrudniając prawidłowe funkcjonowanie zalecamy skorzystać z porady psychologa. Pomoże on odnaleźć źródło tych dolegliwości.

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/nerwica

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.