Jak leczyć drżenia rąk?

Dzień dobry, od kilku lat drżą mi ręce, kiedy próbuje coś podnieść itp. (nigdy spoczynkowo). Nie dzieje się tak ciągle, ale z na tyle dużą częstotliwością żeby czasami zirytować, kiedy nie mogę napić się nawet herbaty. Niedawno, zagoniony przez znajomych, byłem u lekarza rodzinnego, który zlecił badania krwi. Wyniki wyszły w normie. Lekarz stwierdził, że w takim razie wszystko jest w porządku, a ręce drżą mi przez nerwicę (której istnienie sobie sam wymyślił) i temat został całkowicie porzucony. Moje ostatnie brzmi czy jest sens działać coś jeszcze w tym temacie i udać się do jakiegoś specjalisty? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Rozumiem, że drżenie rąk podczas wykonywania zwykłych codziennych czynności może być mocno uciążliwe. Dolegliwość ta jest objawem niespecyficznym, paleta możliwych przyczyn jest bardzo szeroka.

Na tej liście możemy umieścić na początku drżenie samoistne, następnie chorobę Parkinsona, uszkodzenie móżdżku, neuropatie obwodowe, nadczynność tarczycy. Bardzo często drżenie rąk występuje na podłożu nerwowym – w wyniku silnych emocji oraz stresu. Stąd prawdopodobnie, po wykonaniu pakietu podstawowych badań wykluczających inne możliwości, podejrzenie lekarza, z którym Pan się konsultował. Osoba przeżywająca stresujące sytuacje odruchowo napina mięśnie, co skutkuje ich drżeniem. W przypadku ostatniego źródła problemu zaleca się stosowanie środków uspokajających, na początku preparatów ziołowych oraz naukę odpowiednich metod relaksacji. Jeśli tego typu metody nie dają poprawy, należy rozważyć wizytę u psychologa, który oceni indywidualnie, czy silne napięcie psychiczne jest źródłem problemu i dobierze odpowiednie środki, by mu zaradzić.

W przypadku samoistnego drżenia rąk, należy odstawić kofeinę, zadbać o właściwą ilość snu oraz higienę emocjonalną. Jednak, gdy powyższe środki codzienne funkcjonowanie nadal jest utrudnione, być może istnieje konieczność włączenia leków uspokajających, kardiologicznych, przeciwpadaczkowych itp.

Drżenia rąk nie należy lekceważyć, gdyż etiologia może być różna. Proponuję zastosować wyżej opisane metody i w razie niepowodzenia ponowić wizytę u lekarza pierwszego kontaktu lub specjalisty neurologa. Opcjonalnie, w przypadku podejrzenia zaburzeń w pracy tarczycy – endokrynologa.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wyjaśnienia przyczyny dolegliwości.

Polecam również obszerną odpowiedź na ten temat w wątku: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-trzesa-mi-sie-rece oraz artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-miesni-nadmierne-obiciazenie-niedobory-witamin-drzenie-poalkoholowe-choroby .

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.