Co może być przyczyną tego drżenia rąk?

Drżenie rąk u dziecka. Drżenie występuje można powiedzieć od zawsze. Już jako maluszek, jak chwytał samodzielnie butelkę to występowało drżenie rąk, wyciągając rączki lekko się trzęsły. Teraz dziecko ma 13 lat i trzęsienie gdy po coś sięga nadal występuje. Kilka lat temu byliśmy u neurologa, nie zauważył nic dziwnego i uważa, że "tak już ma" i jak się martwię to należy podać herbatkę uspokajającą. Tylko, że on się trzęsie w zupełnie spokojnych sytuacjach, nie jest to objaw stresu. Zastanawiam się, co może być tego przyczyną? Czy powinnam podjąć jakieś działania by w przyszłości stan trzęsienia rąk się nie pogłębiał.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry!

Domyślam się, iż drżenie rąk u dziecka może silnie niepokoić. Poza tym, w zależności, jak jest ono silne, objaw ten może utrudniać mu codzienne funkcjonowanie. Drżenie rąk należy do symptomów niespecyficznych, co oznacza, że przyczyny mogą być bardzo różnorodne.

Drżenie rąk może mieć charakter samoistny, czyli być chorobą samą w sobie, bez poważniejszej etiologii. Przyczyną może być też podłoże nerwowe, silne emocje, stres – stąd zapewne porada lekarza, by podać dziecku uspokajającą herbatkę. Można byłoby skonsultować z psychologiem sposób przeżywania stresu przez dziecko, być może wykształcił się nieprawidłowy schemat reakcji emocjonalnych, w którym następuje bardzo silne napinanie mięśni, co skutkuje ich drżeniem. Inne możliwe źródła to uszkodzenie móżdżku, neuropatie obwodowe, nadczynność tarczycy (nie jest to pełna lista).

Drżenia rąk nie należy lekceważyć właśnie z uwagi na różnorodność możliwych przyczyn. Napisała Pani, iż wizyta u neurologa odbyła się kilka lat temu. Dziecko jest w tej chwili starsze, niepokojący objaw się utrzymał, proponowałabym ponownie rozpocząć badania. Być może zacząć od lekarza pierwszego kontaktu, porozmawiać z nim o możliwych ścieżkach, jak konsultacja z neurologiem, może również endokrynologiem, zrobić podstawowe badania, a następnie udać się do specjalisty i prosić o pogłębienie diagnostyki.

Pozdrawiam i życzę szybkiego wyjaśnienia źródła dolegliwości.

Polecam też Pani lekturę obszernej odpowiedź na ten temat w wątku https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/dlaczego-trzesa-mi-sie-rece.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.