Jak skutecznie leczyć drżenie rąk?

Witam, moim problem są drżące ręce od około pół roku. Od dłuższego czasu przyjmuje leki Valprolek, lit, ketrel. Po konsultacji z poprzednim zostało zmienione leczenie by wykluczyć skutek uboczny któryś z nich. Niestety w sumie zostały wszystkie zmienione i nie było poprawy. Wtedy na jakiś czas odpuściłem sobie aż do dziś. Mam zmienionego lekarza psychiatrę tymczasowo póki nie znajdę innego, udałem się do niego i wspomniałem o problemie. A on odpowiedział, że to przez to że się skupiam na rękach i zawsze będą się trząść oraz że jest to związane z aspektem społecznym, że mam lęki. Odpowiedziałem, że nie sądzę bo ręce trzęsą mi się również gdy jestem sam w domu i towarzyszy mi to przy każdej czynności. Sądziłem że zostanę pokierowany gdzieś i mój problem zostanie rozwiązany, jednak lekarz nie zaproponował żadnego wyjścia. Co mam w takiej sytuacji zrobić. Martwię się że lakarz ogólny powie ze mam iść do psychiatry i tak w kółko, proszę o pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

drżenie rąk jako zaburzenie ruchowe może mieć wiele przyczyn. Ten symptom można podzielić na kilka rodzajów, takich jak drżenie rąk statyczne, spoczynkowe, zamiarowe oraz złożone z trzech poprzednich form. Określenie typu drżenia może pomóc w identyfikacji jego przyczyny.

Drżenie statyczne rąk występuje w określonej sytuacji, gdy osoba przybiera pewną pozycję związaną z rękami (np. prostowanie rąk, podniesienie ich do góry itp.). W takim przypadku powodów możemy szukać w: stresie, lęku, przyjmowaniu niektórych leków, przedawkowaniu kofeiny, nagłym odstawieniu alkoholu, czy dużej zawartości toksyn w organizmie.

Przy drżeniu rąk spoczynkowym, przyczyną może być poważniejsze schorzenie, nawet choroba Parkinsona. Zdarza się, że niektóre osoby cierpią na nietypowy zespół samoistnego drżenia rąk, w takim przypadku ciężko szukać konkretnego powodu takiego symptomu.

W Pana sytuacji nie jest łatwo jednoznacznie określić, dlaczego występuje taki objaw. Tak jak wspomniał psychiatra, stan może być spowodowany drżeniem psychogennym, które występuje podczas sytuacji lękowych i stresowych. Aby w konkretny sposób postawić diagnozę, potrzebna jest dalsza konsultacja specjalistyczna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, dotyczącym opisanego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.