Jak skutecznie leczyć drżenie rąk?

Witam, moim problem są drżące ręce od około pół roku. Od dłuższego czasu przyjmuje leki Valprolek, lit, ketrel. Po konsultacji z poprzednim zostało zmienione leczenie by wykluczyć skutek uboczny któryś z nich. Niestety w sumie zostały wszystkie zmienione i nie było poprawy. Wtedy na jakiś czas odpuściłem sobie aż do dziś. Mam zmienionego lekarza psychiatrę tymczasowo póki nie znajdę innego, udałem się do niego i wspomniałem o problemie. A on odpowiedział, że to przez to że się skupiam na rękach i zawsze będą się trząść oraz że jest to związane z aspektem społecznym, że mam lęki. Odpowiedziałem, że nie sądzę bo ręce trzęsą mi się również gdy jestem sam w domu i towarzyszy mi to przy każdej czynności. Sądziłem że zostanę pokierowany gdzieś i mój problem zostanie rozwiązany, jednak lekarz nie zaproponował żadnego wyjścia. Co mam w takiej sytuacji zrobić. Martwię się że lakarz ogólny powie ze mam iść do psychiatry i tak w kółko, proszę o pomoc.
MĘŻCZYZNA, 19 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania

Witamy serdecznie,

drżenie rąk jako zaburzenie ruchowe może mieć wiele przyczyn. Ten symptom można podzielić na kilka rodzajów, takich jak drżenie rąk statyczne, spoczynkowe, zamiarowe oraz złożone z trzech poprzednich form. Określenie typu drżenia może pomóc w identyfikacji jego przyczyny.

Drżenie statyczne rąk występuje w określonej sytuacji, gdy osoba przybiera pewną pozycję związaną z rękami (np. prostowanie rąk, podniesienie ich do góry itp.). W takim przypadku powodów możemy szukać w: stresie, lęku, przyjmowaniu niektórych leków, przedawkowaniu kofeiny, nagłym odstawieniu alkoholu, czy dużej zawartości toksyn w organizmie.

Przy drżeniu rąk spoczynkowym, przyczyną może być poważniejsze schorzenie, nawet choroba Parkinsona. Zdarza się, że niektóre osoby cierpią na nietypowy zespół samoistnego drżenia rąk, w takim przypadku ciężko szukać konkretnego powodu takiego symptomu.

W Pana sytuacji nie jest łatwo jednoznacznie określić, dlaczego występuje taki objaw. Tak jak wspomniał psychiatra, stan może być spowodowany drżeniem psychogennym, które występuje podczas sytuacji lękowych i stresowych. Aby w konkretny sposób postawić diagnozę, potrzebna jest dalsza konsultacja specjalistyczna.

Zachęcamy do zapoznania się z naszym artykułem, dotyczącym opisanego problemu:

https://portal.abczdrowie.pl/drzenie-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak-to-czesto-objaw-choroby-8-przyczyn-drzenia-rak

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty