Dlaczego trzęsą mi się ręce?

Witam, mam dopiero 17 lat i od pewnego czasu dość mocno trzęsą mi się ręce. W szkole koledzy często robią z tego żarty, ale mnie to już przestaje śmieszyć, bo ręce trzęsą mi się nie tylko w sytuacjach stresowych, ale też kiedy jestem spokojny. Nie mogę robić wielu rzeczy wymagających precyzji, jak choćby lutowania, elektroniki czy rysowania. Jest to dla mnie bardzo niekomfortowa sytuacja. Proszę o informację co może powodować, że trzęsą mi się ręce? Jakie badania wykonać? Do tej pory nie robiłem żadnych badań i może pora, aby jakieś wykonać. Nie wiem jednak jakie i do jakiego lekarza zgłosić się z tym problemem. Bardzo proszę o pomoc. Pozdrawiam
ponad rok temu

Udar - kiedy wezwać karetkę?

P { margin-bottom: 0.21cm; } Jednostronna bezwładność, drętwienie kończyn, niewyraźne mówienie i problemy ze zrozumieniem mowy, ostry ból głowy ? to objawy udaru mózgu. Istnieje kilka objawów poprzedzających udar, będącymi sygnałami ostrzegawczymi.

Witam serdecznie.
Drżenie rąk najczęściej ma podłoże psychologiczne. Przeżywany stres powoduje napięcie mięśni, które wywołuje drżenie. Jeśli dodatkowo starasz się zaciskać dłonie, aby powstrzymać drżenie, możesz uzyskiwać odwrotny efekt do zamierzonego.

Leczenie może być objawowe, czyli doraźne stosowanie leków uspokajających lub parasympatykolitycznych. Objawowe leczenie to zmniejszanie drżenia przez różne sposoby, np. odwracanie uwagi.

Przyczyna drżenia może być związana również z Twoją podatnością na stres, dlatego pomocne może być regularne ćwiczenie technik relaksacyjnych. W sieci można znaleźć wiele plików z muzyką relaksacyjną lub zakupić odpowiednie książki i płyty (np. „Trening autogeniczny” V. Albisetti).

W tej sytuacji warto zgłosić swoje objawy lekarzowi rodzinnemu, który może skierować Cię na odpowiednie badania. Drżenie rąk może być np. objawem nadczynności tarczycy.

Polecam wątek poświęcony podobnemu problemowi:
http://portal.abczdrowie.pl/pytania/klopotliwe-drzenie-rak-podczas-przynoszenia-kawy-co-zrobic

Serdecznie pozdrawiam

Psychiatra, absolwentka Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
Przemysław Zarzeczny
73 poziom zaufania

Drżenie rąk jest to dolegliwość (zaburzenie ruchowe), której przyczyny mogą być bardzo różne. Drżenie może być naprzemienne, rytmiczne i mimowolone oraz dotyczyć nie tylko rąk, ale również pewnych fragmentów twarzy, głowy lub tułowia. Przypadłość tą możemy spotkać właściwie w każdym wieku. Skąd bierze się drżenie rąk? Otóż, ruch naszego ciała sterowany jest za pomocą współpracujących ze sobą dróg korowo-rdzeniowych oraz zwojów podstawy móżdżku i mózgu. Zwoje podstawy mózgu składają się z gałki bladej, istoty czarnej oraz jądra ognistego, które razem tworzą tzw. układ pozapiramidowy. To właśnie w nim dochodzi do większości uszkodzeń neurologicznych, a w konsekwencji zaburzeń ruchowych.
Drżenie rąk obserwuje się u bardzo wielu osób w momencie dużego zdenerwowania (szczególnie u młodych osób), np. w czasie egzaminu czy bardzo ważnej rozmowy. Drżenie to ma wówczas charakter fizjologiczny. O wiele rzadziej przyczyną drżenia mogą być choroby układu endokrynnego czy zaburzenia metaboliczne (nadczynność tarczycy, uszkodzenie wątroby, itp.).

Drżenie rąk dzielimy na:
1. spoczynkowe - pojawiające się podczas spoczynku,
2. statyczne - występujące podczas unoszenia lub prostowania rąk (przyjmowania określonej pozycji);
3. zamiarowe - występujące, gdy pacjent chce wykonać zamierzony ruch;
4. złożone - zawierające w sobie wszystkie wyżej trzy wymienione rodzaje drżenia.
Częstą przyczyną drżenia rąk w każdym wieku jest spożywanie nadmiernej ilości alkoholu. Drżenie może być także spowodowane chorobami układu nerwowego. Jest ono na przykład jednym z głównych objawów choroby Parkinsona.

Fizjologiczne drżenie rąk to najczęstsza przyczyna drżenia rąk występująca u ludzi zdrowych. Zazwyczaj są to niewielkie ruchy, które dostrzegalne są dopiero w sytuacji, gdy dojdzie do ich wzmocnienia wskutek lęku czy stresu. Inną przyczyną drżenia jest odstawienie alkoholu, które pojawia się zazwyczaj po 24 godzinach od ostatniej dawki alkoholu. Zdarza się, że odstawieniu towarzyszy również wysoka temperatura oraz przyspieszone bicie serca. Oprócz tego przyjmowanie niektórych leków (przez długi okres czasu) może wywoływać drżenie rąk. Zazwyczaj są to substancje w postaci cyklosporyny, kokainy, kofeiny, nikotyny oraz SSRI i amiodaronu. Należy również wspomnieć o zaburzeniach metabolicznych pochodzenia toksyczynego, w postaci:
a. guza chromochłonnego,
b. zatrucia ciężkimi metalami,
c. nadczynności przytarczyc,
d. nadczynności tarczycy,
e. encefalopatii wątrobowej lub mocznicowej.
Wymienionym dolegliwościom oprócz drżenia rąk towarzyszą również zaburzenia świadomości, przyspieszenie akcji serca lub wytrzeszcz.

Przyczyny spoczynkowego drżenia rąk
a. parkinsonizm polekowy - występuje u pewnej grupy osób leczonych neuroleptykami z objawami przypominającymi chorobę Parkinsona. Istnieje jednak pewne różnica, ponieważ w parkinsonizmie nie występują mimowolne ruchy palców przypominające kręcenie pigułek;
b. choroba Parkinsona - w przebiegu, której u pacjenta występuje naprzemienne drżenie rąk, nawet gdy leżą one swobodnie na kolanach.

Przyczyny zamiarowego drżenia rąk
Najczęstszą przyczyną zamiarowego drżenia rąk jest uszkodzenie móżdżku mające wskutek udaru, stwardnienia rozsianego, obecności guza czy ropienia. Na skutek tego uszkodzenia pojawia się drżenie rąk zazwyczaj jednostronne, któremu towarzyszą: zaburzenia mowy, zaburzenia koordynacji ruchowej, upośledzone wykonywanie szybkich ruchów naprzemiennych oraz brak możliwości przerwania określonego ruchu w dowolnym momencie.

U podłoża złożonego drżenia rąk leży najczęściej:
1. drżenie psychogenne - charakteryzujące się gwałtownym początkiem oraz drżeniem rąk nasilającym się podczas skupiania uwagi chorego;
2. drżenie Holmesa - składające się z drżenia spoczynkowego, zamiarowego oraz posturalnego. Występuje w przebiegu stawrdnienia rozsianego lub udaru. Pojawiające się drżenia zlokalizowane są głównie w dogłowowych odcinkach kończyn; czasem mają cechy osłabienia mięśni;
3. drżenie neuropatyczne - występujące u cukrzyków, w neuropatii IgM oraz nawrotowej i zespole Guillaina-Barrego . Występujące drżenie ma różnorodny charakter i częstotliwość;
4. choroba Wilsona - to przypadłość w przebiegu, które drżenie występuje u dzieci i młodych dorosłych. Często połączone jest ono ze sztywnością, cechami niewydolności wątroby oraz wyciekaniem śliny z ust i innymi objawami neuropsychiatrycznymi.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty