Co robić z tym drżeniem nogi?

Drży mi lewa noga.Zaczelo się od okolic kostki ,później doszła okolica kolana i pośladków, a teraz czasem czuje drzemie w lewej części pleców. Czy to typowy objaw Parkinsona?

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie wspomina Pani, w jakich sytuacjach odczuwa Pani owe drżenie. Ma to znaczenie, gdyż w przypadku choroby Parkinsona drżenie ma charakter spoczynkowy. Oznacza to, że chory czuje drżenie wtedy, kiedy przebywa w spoczynku i nie wykonuje żadnej czynności.

W początkowym etapie choroby Parkinsona drżenie to zanika, gdy osoba chora sięgnie po coś lub zacznie wykonywać jakieś działanie (np. poruszy ręką lub dłońmi). W późniejszym okresie choroby drżenie może występować także podczas ruchu.

Warto również wiedzieć, że choroba Parkinsona charakteryzuje się drżeniem niemal wszystkich części ciała oprócz głowy. Dopuszczalne jest jedynie drżenie brody.

Inne objawy choroby Parkinsona to zaburzenia postawy, spowolnienie ruchowe (np. wolne mówienie czy poruszanie się) oraz sztywność mięśniowa. Chory może odczuwać zaburzenia mowy a także problemy z utrzymaniem równowagi.

Początkowo objawy często są bagatelizowane, jednak warto od razu zainterweniować oraz udać się do specjalisty, gdyż wczesne wykrycie choroby opóźni jej postęp i pozwoli dłużej zachować sprawność.

Więcej o chorobie Parkinsona przeczyta Pani pod linkiem: https://portal.abczdrowie.pl/parkinson.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.