Czy moja siostra może mieć problemy psychiczne?

Moja siostra kiedy wpada w szal krzyczy jak by była opętana. Uderza się w twarz i krzyczy ,ze się zabije . Martwie się. Nie wiem co jej jest. Ona nie chce iść do lekarza ,twierdzi ,ze to życie jej to robi. Sama wychowuje dziecko z autyzmem. Malo ma pieniędzy na zycie. Twierdzi,ze nie wytrzymuje. Najczęściej tak jest kiedy ona sprząta a syn zrobi za chwile ostry bałagan. Wpada w taki szal. Czy jest chora psychicznie ?

Witam, Pani siostra sama wychowuje dziecko, jest jej trudno utrzymać rodzinę, czuje się obciążona. Na pewno potrzebuje wsparcia i pomocy. Proszę porozmawiać z siostrą, aby skorzystała z rozmowy z lekarzem psychiatrą i psychologiem.
Pozdrawiam serdecznie

Zachowanie siostry może być niepokojące i wskazana byłaby konsultacja z psychologiem i/lub lekarzem psychiatrą. O ile opisane objawy mogą być zarówno wynikiem kryzysu związanego z trudnymi warunkami życiowymi, przemęczeniem itp. to mogą także wskazywać na poważniejsze trudności. Dlatego warto skorzystać z pomocy specjalisty, który w tej sytuacji (także po obserwacji i wywiadzie) będzie mógł określić stopień i naturę zaburzeń, zdiagnozować siostrę i zlecić najlepszą metodę radzenia sobie w tej sytuacji. Warto zachęcić siostrę do skorzystania ze wsparcia i pomocy.

Szanowna Pani, opisane przez Panią zachowania siostry budzą niepokój. Niezbędna byłaby konsultacja u lekarza psychiatry w celu postawienia trafnej diagnozy oraz wytyczenia kierunku pomocy. Jeśli siostra nie wyraża takiej chęci być może warto skontaktować się z najbliższy Ośrodkiem Interwencji Kryzysowej. Jeśli natomiast w Pani odczuciu życie siostry w danej sytuacji jest zagrożone sugerowałabym natychmiastowy kontakt ze szpitalem psychiatrycznym i dokładne zrelacjonowanie zachowania siostry lekarzowi dyżurnemu. Pozdrawiam