Czy moja siostra jest chora i ma problemy z odżywianiem?

Witam! Myślę, że moja siostra ma poważny problem ze sobą. Myśli cały czas o jedzeniu, je same tuczące potrawy. Potrafi jeść cały dzień, później wymiotuje. Najgorsze, że jeżeli ktoś próbuje ją nakłonić do normalnego jedzenia, to się okropnie denerwuje. Raz widziałam jak rzuca jedzeniem, wyrzuca do ubikacji a później to je. Cały czas jest zmęczona. Nic ją nie interesuje, nie wychodzi z domu, ciągle je. Siostra ma 20 lat. Ostatnio oznajmiła rodzinie, iż nigdy nie pójdzie do pracy ani nie będzie miała dzieci i męża. Nic nie robi, nie pomaga rodzicom. Powiedziała, iż nie chce się jej nawet wstawać z łóżka ani myć. We wrześniu ma poprawkę lecz nawet nie myśli się uczyć, powiedziała, że ma to gdzieś, że rodzice płacą za mieszkanie tysiąc złotych, ponieważ ona i tak chce umrzeć z głodu i całe życie będzie siedziała w domu i nic nie robiła. Bardzo proszę o pomoc.

KOBIETA ponad rok temu

Witam!

Opisane przez Panią zachowanie siostry jest bardzo niepokojące. Może być spowodowane rozwojem zaburzeń odżywiania. Zaburzenia odżywiania powodują zmiany w psychice chorego, które z kolei niosą ze sobą zmiany w zachowaniu oraz pogarszanie się kondycji organizmu. Warto z siostrą porozmawiać i dowiedzieć się, co się z nią dzieje. Proszę jednak postarać się jej nie oceniać i pokazać, że może Pani zaufać. Warto podjąć rozmowę z rodzicami o stanie psychicznym siostry. Wspólnie możecie jej pomóc. Zaproponujcie jej wizytę u psychoterapeuty (najlepiej specjalisty od zaburzeń odżywania) lub lekarza psychiatry. Tylko podczas bezpośredniej wizyty można zdiagnozować stan psychiczny siostry. Pani i rodzice możecie poczytać na temat problemów z odżywaniem (np. na stronie abcanoreksja.pl, znajduje się tam wiele przydatnych informacji). Warto zachęcać siostrę do skorzystania z pomocy. Wasze wsparcie i pomoc mogą dać jej szansę na poprawę swojego stanu. Warto ją również obserwować - jeśli będzie zagrażała sobie lub komuś z otoczenia, możecie Państwo zgłosić ją na konsultację psychiatryczną i leczenie bez jej zgody. Więcej informacji na ten temat uzyskać możecie w Poradni Zdrowia Psychicznego. Jeśli siostra nie będzie chciała rozmawiać o swoich problemach z Panią czy rodzicami, warto podsunąć jej numer telefonu zaufania. Korzystanie z takiego telefonu może pomóc jej rozwiązywać psychiczne trudności i zadecydować o skorzystaniu z pomocy bezpośredniej.

Pozdrawiam

W tej obciążającej Panią sytuacji, proszę spróbować nakłonić siostrę na wizytę u psychologa, żeby z pomocą specjalisty zajrzała do swojej duszy i zamieniła sformułowane przez siebie kłamstwa na nowe wnioski stworzone z czystej prawdy. Życzę aby się Pani udało!

Pozdrawiam serdecznie!
Magdalena Nagrodzka
PSYCHOLOG KLINICZNY, PSYCHOTERAPEUTA
www.nagrodzkacoaching.pl