Jak zachowywać się w stosunku do siostry?

Witam, mam problem z członkiem rodziny, konkretnie siostrą. Ma 26 lat, kończy studia. Mieszka w domu z rodzicami. Generalnie niepokoi mnie jej zachowanie - częste jest to, że zamyka się w łazience, niezwykle często się myje, wciąż pierze swoje ubrania itp. Był czas gdy nie można było jej dotknąć ani nawet przejść w jej pobliżu. Na próby pomocy i rozmowy reaguje agresją. Tak samo na propozycje udania się do specjalisty. Niemalże nie wychodzi z domu. Jak należy się wobec niej zachowywać? Co robić?

Witam Panią
Zachowanie Pani siostry może wskazywać
na zaburzenia nerwicowe, np. nerwicę lekową,
nerwicę natręctw.
Jednak rzetelną diagnozę można postawić
tylko podczas osobistej konsultacji.
Konieczne jest podjęcie psychoterapii.
Jeżeli jest trudność z nakłonieniem siostry
do wizyty u specjalisty, to proszę zachęcić
siostrę do terapii online.
Gdyby chciała Pani lub Pani siostra porozmawiać
ze mną o problemie, to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry

Stoi Pani wobec trudnego dylematu. Rozumiem, że Pani pytanie jest zmotywowane chęcią pomocy siostrze, jednak ta odmawia pomocy. Obawiam się, że jedyne co może Pani zrobić to wspierać ją, jak najczęściej rozmawiać, zapraszać do wycieczek poza dom lub aktywności domowych. Im więcej doświadczy ona wsparcia, śmiechu i bezwarunkowej miłości tym szybciej może się zdecydować na wizytę u lekarza, bo ta jest konieczna do udzielenia jej fachowej pomocy. Oczywiście to się łatwo pisze, a trudno realizuje. Odradzam jednak uporczywe naleganie na taką konsultację. Pani siostra sama musi o niej zdecydować. Proszę pamiętać, że to ona musi być motorem własnej zmiany. Pomóc mogą także opcje domowych wizyt lekarskich lub terapii online, choć moim zdaniem ich skuteczność (zwłaszcza terapii online) jest ograniczona.

Pozdrawiam
Patryk Goleń
http://www.gabinetzmian.pl