Czy mogę mieć operację usunięcia guza przysadki?
Dzień dobry, Od 10 lat lecze się na hiperprolaktynemie, wykryto również mikrogruczalaka przysadki mózgowej. Biore Letrox 75 (1 tabletka codziennie) oraz Dostinex 0.5 (1 tabletka na tydzień). Podczas brania leków guz na rezonansie nie jest widoczny ale wyniki prolaktyny mam złe (ponad 2x ponad normę). Jakie badania należy jeszcze wykonać aby zweryfikować skąd się bierze tak wysoki wynik? I czy jeśli biorę leki które nie pomagają (dawka jest zwiększana średnio co 8 miesięcy) czy kwalifikuje się do operacyjnego usunięcia guza?

KOBIETA, 29 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie wspomniała Pani, czy występują jakieś objawy, które wynikałyby z podwyższonego poziomu prolaktyny oraz obecności gruczolaka przysadki.
Ze względu na odległość, trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też zalecamy w razie wszelkich wątpliwości stacjonarną konsultację u lekarza endokrynologa oraz neurochirurga. Tylko specjalista po analizie wszystkich wyników badań może zdecydować o konieczności wykonania operacji usunięcia zmiany w obrębie przysadki mózgowej.
Należy pamiętać, że takie postępowanie to ostateczność w leczeniu gruczolaka. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności powinna być przeprowadzona modyfikacja w dawkowaniu danego preparatu. Zmiana leczenia może w pewnym stopniu wpłynąć na wyniki poziomu prolaktyny oraz polepszyć samopoczucia.
Życzymy Pani szybkiego powrotu do zdrowia!
Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:
https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie
https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa
https://portal.abczdrowie.pl/prolaktyna
https://portal.abczdrowie.pl/podwyzszona-prolaktyna-funkcje-normy-przyczyny-leczenie