Co oznacza taki opis rezonansu przysadki mózgowej?

Co oznacza opis rezonansu przysadki mózgowej Opis badania Badanie MR celowane na przysadkę mózgową wykonano w obrazach T1 i T2 zal. w przekrojach czołowych i strzałkowych, przed i po podaniu kontrastu. Siodto tureckie niepowiększone. Przysadka mózgowa potożona W siodle tureckim, O wym. ok. 10x11x 6mm di. X szer. X wys.) Z hyperintensywnym W T1 platem tylnym, O wypukłym brzegu górnym, lejek przysadki symetryczny szer. do 1,5mm, jednorodnie wzmacniają się po podaniu kontrastu. Zatoki jamiste, okolica skrzyżowania nerwow wzrokowych. podwzgórza bez zmıan.

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Nie wspomniano, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe przysadki mózgowej. Czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia, a także pewne objawy wskazujące na zaburzenia przysadki mózgowej.

Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej, można by stwierdzić, że uchwycono zjawisko hiperintensywne w obrębie tylnej ścianie tej części mózgowia.

Taka zmiana może oznaczać występowanie torbieli lub gruczolaka przysadki mózgowej. Są to łagodne zmiany, które jednak powinno się kontrolować w wyznaczonym przez lekarza czasie.

Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację u lekarza neurologa lub endokrynologa. Specjalista po dokładnej analizie badania obrazowego będzie mógł zdecydować o dalszych krokach działania.

Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa

https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.