Co oznacza taki opis rezonansu przysadki mózgowej?
Co oznacza opis rezonansu przysadki mózgowej Opis badania Badanie MR celowane na przysadkę mózgową wykonano w obrazach T1 i T2 zal. w przekrojach czołowych i strzałkowych, przed i po podaniu kontrastu. Siodto tureckie niepowiększone. Przysadka mózgowa potożona W siodle tureckim, O wym. ok. 10x11x 6mm di. X szer. X wys.) Z hyperintensywnym W T1 platem tylnym, O wypukłym brzegu górnym, lejek przysadki symetryczny szer. do 1,5mm, jednorodnie wzmacniają się po podaniu kontrastu. Zatoki jamiste, okolica skrzyżowania nerwow wzrokowych. podwzgórza bez zmıan.

KOBIETA, 28 LAT ponad rok temu
Redakcja abcZdrowie
98 poziom zaufania
Szanowna Pani,
Nie wspomniano, z jakiego powodu było wykonywane badanie obrazowe przysadki mózgowej. Czy występują jakieś choroby przewlekłe, wymagające stałego leczenia, a także pewne objawy wskazujące na zaburzenia przysadki mózgowej.
Analizując przedstawiony wynik rezonansu magnetycznego przysadki mózgowej, można by stwierdzić, że uchwycono zjawisko hiperintensywne w obrębie tylnej ścianie tej części mózgowia.
Taka zmiana może oznaczać występowanie torbieli lub gruczolaka przysadki mózgowej. Są to łagodne zmiany, które jednak powinno się kontrolować w wyznaczonym przez lekarza czasie.
Z racji odległości trudno jest jednoznacznie ocenić Pani stan zdrowia, dlatego też proponujemy stacjonarną konsultację u lekarza neurologa lub endokrynologa. Specjalista po dokładnej analizie badania obrazowego będzie mógł zdecydować o dalszych krokach działania.
Zachęcamy także do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:
https://portal.abczdrowie.pl/przysadka-mozgowa
https://portal.abczdrowie.pl/gruczolak-przysadki-objawy-rodzaje-leczenie